Презентація до уроку навколишнього світу "зимові явища у природі". Презентація з природознавства на тему: "Зима. Ознаки зими. Зміни у природі." вчитель початкових класів

Цілі уроку:

1. Знайомити з ознаками настання зими у природі, назвами зимових місяців та порядком їх настання, особливостями кожного місяця.

Повторювати та закріплювати назву пір року, порядок їх

Проходження; вчити відрізняти одну пору року від іншої.

2. Розвивати загальномовні навички, словесно-логічне мислення, сприйняття, розширювати обсяг та переключення уваги,

Розвивати зорову та слухову пам'ять із опорою на все

аналізатори;

3. Розвивати вміння аналізувати народні прикмети;

Збагачувати та уточнювати словниковий запас;

Розширювати кругозір;

Удосконалювати дрібну моторику.

4. Виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного краю;

Бережне ставлення до рідної природи, трудові якості

Особи, навички самостійної роботи та роботи в

Колектив.

Обладнання:

1. Ілюстрації із зображенням пір року, картки з назви-

Ми пори року;

2. Загадки про ознаки зими;

3. Дидактична гра «Що наплутав художник?»;

4. Картина "Зимові забави";

5. Ілюстрація із зображенням сніговика, індивідуальні конверти з роздавальним матеріалом для завдання «Знайди відмінності», «Тут був…»

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

2.Психологічна настройка:

Довгоочікуваний дан дзвінок-

Починається урок.

Наш урок-урок секретів:

Сто запитань – сто відповідей.

Відповідай по одному

І навчишся всьому!

Слово у відповідь дітей:

Ми хлопці просто клас,

Все вийде у нас.

3. Мотивація навчальної діяльності

А) Хвилина спостережень.

Сьогодні на уроці ми повторимо раніше вивчений матеріал

і вивчимо нову тему, яку ви самі визначите, відгадавши

загадку (слайд 1)

Сніг іде під білою ватою

Зникли вулиці, будинки.

Раді снігу всі хлопці,

Знову до нас прийшла ... (зима).

Зимовий пейзаж (слайд 2)

Правильно хлопці! Тема нашого уроку: «Зима.

Ознаки зими. Зміни у природі».

А як ви здогадалися, що то зима?

Як ви розумієте вираз: «Зимове сонце, як мачуха, -

світить і не гріє?

Як змінилася температура повітря із настанням зими?

Чим це можна пояснити? (Слайд 3)

Перевір! (слайд 4)

Ознаки зими (слайд 5)

Б) Розмова вчителя.

Коли починається зима?

А скільки синів у Матінки Зими? Назвіть їх. (слайди 6-9)

А місяць грудень, старанність сповнена

Сніжком присипле сніжні грудки.

Грудень зв. холодом.

На початку грудня земля ще не зовсім охолола, тому часто перший сніг тане, мороз змінюється відлигою. Спочатку сніг падає

легкий і пухнастий, але, пролежавши кілька днів, стає міцним та твердим. Наприкінці грудня замерзає вода у водоймищах, але лід ще тонкий.

У січні сивої хуртовини

Закрутили каруселі,

І на ранковій зорі

Ліс у алмазах, у сріблі.

Січень зв. лютує.

Хлопці, січень – найсніжніший місяць зими. Адже на цей місяць припадає найбільше морозних днів та снігопадів.

«Січень не так пече, як вуха січе».

«Місяць січень кличе мороз, морозить обличчя, щипає ніс».

Дують вітри у лютому

Виють у трубах голосно.

Змійкою мчить по землі

Легка поземка.

Лютий зв. лютий, граничник (кордон між зимою та навесні).

Лютий зиму видує – весну чекає.

Фізмінутка (на 15-й хвилині)

4. Повідомлення теми та мети уроку.

а). Розповідь із елементами бесіди. Робота з ілюстративним

матеріалом (презентація)

б). Робота із підручником.

Прочитайте народні висловлювання про зимові місяці та поясніть їх зміст.

Фізмінутка (на 25-й хвилині).

У). Як дерева та рослини пристосовуються до зими? (слайд)

г). Як змінюється взимку життя комах та птахів? (слайд)

Д). Як звірі пристосовуються до зими? (слайд)

5. Закріплення та осмислення матеріалу.

Робота із підручником.

Гра «Дізнайся мене».

Робота у зошиті з друкарською основою.

6. Узагальнення та систематизація знань.

7. Підбиття підсумків уроку.

8. Д/з: Намалювати сніжинку. Підготувати додатковий матеріал про тварин та птахів узимку: загадки, вірші, оповідання.

МБОУ ЗОШ №3

Урок навколишнього світу

Тема: ЗИМА В ПРИРОДІ

3 клас

Програма: УМК "Гармонія"

Макарова Олена Володимирівна,

вчитель початкових класів

першої кваліфікаційної категорії

м. Амурськ


Ціль:систематизувати знання про зимовий сезон, зимові явища.

Завдання:

  • створити умови для розвитку пізнавальної активності учнів через застосування різноманітних форм діяльності в опорі на усну народну творчість;
  • навчити розрізняти зимові явища у неживій природі;
  • формувати вміння самостійно працювати з інформацією;
  • сприяти формуванню навичок безпечної поведінки у природі в зимовий час.

Тип уроку:Урок вивчення нового навчального матеріалу.

Технологія критичного мислення

Обладнання: 1. Проектор, комп'ютер, екран, презентація «Зима у природі» 2. Поглазова О.Т. " Навколишній світ". Навч.для 3 кл. О 2ч. Ч.1/О.Т. Поглазова, В.Д. Шилін. – Смоленськ: Вид-во «Асоціація XXI століття», 2005. – 159 с.:іл. 3. Поглазова О.Т. Робочий зошит до підручника 3 класу загальноосвітніх установ. О 2 год. Ч. 1 / О.Т. Поглазова, В.Д. Шилін. -9-е вид., перероб. І дод. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2012. - 64 с.: іл. - у кожного учня;

4.Роздавальний дидактичний матеріал


ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Довгоочікуваний дан дзвінок

Починається урок.

Чи все на місці, чи все в порядку:

Книжки, ручки та зошити?

Ану посміхніться

Здрастуйте, сідайте.

Стадія виклику

Ви любите казки?

Сьогодні на уроці ми навчатимемося створювати свою казку.

Як ви вважаєте, кому ми її присвятимо?


Хто галявини білить білим

І на вікнах пише крейдою,

Шиє пухові перини,

Прикрасила вітрини?

Який ви уявляєте казкову зимушку?

А ось який її побачив поет, давайте дізнаємось. (Підручник стор. 97)

Яка вона? (Чарівниця в гарному вбранні)


Які чудеса робить ця чарівниця?

Навчимось складати гарні пропозиції для нашої казки.


ПРАВИЛА РОБОТИ У ГРУПАХ

Говоримо ввічливо, по черзі, не перебиваємо один одного

Називаємо співрозмовника на ім'я

Слухаємо уважно

Перепитуємо, якщо незрозуміло

Чітко висловлюємо свою думку

Дотримуємося порядку на парті

Поважаємо думку співрозмовника


ЗАВДАННЯ 1

СКЛАДИТИ ПРОПОЗИЦІЮ З СЛОВ

На темну землю накинула алмазне покривало.

На дерева повісила срібну бахрому.

Річки зачарувала в крижані пута.

Чарівним пензлем на вікнах намалювала візерунки.

Накинула, темну, на, землю, покривало, алмазне

Повісила, дерева, на, бахрому, срібну

Зачитайте пропозиції, що вийшли.

Зачарувала, річки, кайдани, крижані,

Пензликом, чарівною, візерунки, на, вікнах, намалювала


ПРИЙШЛА ЗИМА…

ГРУДНЯ

СТІЙКИЙ СНІГОВИЙ ПОКРІВ, ТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯ ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ НИЖЧЕ НУЛЯ, ЗАМЕРЗАЮТЬ ВОДОЄМИ

Коли настає зима?

Висновок: зима починається, коли температура повітря встановлюється нижче за нуль – замерзають водойми, міцним сніговим покривом покривається земля.

Запиши дані у зошит, стор. 44, завдання 95.


ВІДПОЧИНЕМО

Тихо всі, хлопці, встали,

Руки дружно все підняли,

Розвели їх у сторони,

Подивилися, чи,

Опустили разом униз,

Тихо, тихо все сідай.


РОБОТА У ЗОШТОМ

НИЗЬКО

7 ГОДИННИК, 1 ХВИЛИНА

- 15º

МЕТЕЛЬ

СНІГОПАД

МОРОЗ

ПОКРИТА СНІГОМ

ЗАМЕРЗЛИ


ЗИМА

Трійка, трійка прилетіла.

Скакуни у тій трійці білі.

Рік закінчує, зиму починає

ГРУДЕНЬ

Грудень очей снігами тішить, та вухо морозом рве.

Робота у групах: Складання чотирьох прислів'їв із двох частин.

Перевірка: Чому так кажуть?

Які природні зміни (яви) можна спостерігати взимку?

Де дізнаємось про це докладніше?

Грудень – стужайло – на всю зиму землю студить.

У грудні зима стеле білі полотна, а мороз через річку наводить мости.

Грудень – ніч.


САМОСТІЙНА РОБОТА

1. « Ключові слова"

Сніговий покрив

Льодостав

2 . «Інсерт»

Який сніговий покрив у нашій місцевості?

Що означає це слово? Читаємо з послідами.

Якими відомостями збагатили знання?

Чи спостерігали льодостав на річці Амур?

Яких запобіжних заходів треба дотримуватися?



ВІДПОЧИНЕМО

Ах, як довго ми читали,

Очі у хлопців утомилися. (Поморгати очима.)

Подивіться все у вікно, (Подивитися вліво-вправо.)

Ах, як сонце високо. (Подивитися вгору)

Ми очі зараз закриємо, (Заплющити очі долоньками.)

У класі місток ми збудуємо,

Вгору по містку підемо, (Подивитися по дузі вгору-вправо та вгору-вліво.)

Вправо, вліво повернемо,

А потім скотимося вниз, (Подивитися вниз.)

Жмурись сильно, але тримайся. (Зажмурити очі, відкрити і поморгати ними.)


ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ

Чому льодостав на озері Байкал та річці Ангарі закінчується лише у січні?

Робота за підручником на стор.

ОЗЕРО БАЙКАЛ

РІЧКА АНГАРА

Самостійне читання тексту підручника, вибір відповіді проблемне питання.


ЗИМОВІ ЯВИ

Ожеледиця

Іней

Льодостав

Снігопад

Які явища природи бувають у зимовий час?

Щоб з'явилися назви явищ, потрібно клікнути мишкою по літерах у словах «Сніг» і «Льод». На літеру "С" з'являється слово "Іній", "Н" - "Снігопад", "Е" - "Льододь", "Г" - хуртовина", "Л" - "Ізморозь", "Е" - "Льодостав", "Д" - "Гололід". Щоб переглянути ілюстрацію – натиснути гіперпосилання.

Завірюха

Ізморозь

Наліп









ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ З ВИБОРУ

  • Намалювати героїв казок з крижаними серцями.
  • Скласти хрестословицю, до якої увійдуть назви зимових явищ.
  • У підручнику стор.137 прочитати додаткову інформацію з послідами.
  • У зошиті на стор. 45 виконати завдання

Використовувана література:

  • http://www.activeclub.com.ua/modules/gallery/v/Priroda/Winter/
  • http://images.yandex.ru/yandsearch?text=%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B8%20%D1 %84%D0%BE%D1%82%D0%BE
  • Навколишній світ. 3 клас: поурочні плани за підручником О.Т. Поглазової, В.Д. Шиліна. Частина I / авт.-упоряд. Т.В. Бондарєва. - Волгоград: Вчитель, 2007. - 253 с.

Тетяна Шацьких Ах ти, Зимушка – зима. Ах ти, зимушка-зима, Ти прийшла з морозами, Нам кучугури наміла Крижаними косами. Пробігла босоніж Доріжками весело, Мереживими нам потім Вікна завісила. Любимо ми взимку водити Хоровод у ялинки, І сніговиків ліпити, І кататися з гірочки, Любимо зимовий холодок, Але при всьому цьому Ми сидимо і п'ємо чайок, Той, що пахне влітку.


Що таке зима? -Найхолодніший час року. -Сонце взимку займає найнижче становище на небосхилі. -Сонце взимку займає найнижче становище на небосхилі. -Встановлюються короткі дні та довгі ночі. -Встановлюються короткі дні та довгі ночі. -Замерзають ґрунт та водойми. -Замерзають ґрунт та водойми. -Приходять морози. -Земля покривається сніговим покривом.


Зимові місяці. Грудень. Зима – суворий час, особливо у північних широтах нашої півкулі. Її календарний час відомий, але часто буває, що перші ознаки зими приходять значно раніше. Сльота листопаду погода змінюється морозами, що сковують водойми, що одягають землю в пухнасту снігову ковдру. День стає коротким, а ночі тяжко тягнуться в очікуванні першого проміння сонця. Грудень.


А в цій загадці, про який місяць йдеться? Щипле вуха, щипає ніс, Лізе у валянки мороз. Бризнеш воду - впаде Не вода вже, а лід. Навіть птаху не лікується, Від морозу холоне птах, Повернулось сонце до літа. Що, скажи, це за місяць? Січень у народі називають холодець, льодень. Це докорінний місяць зими. У цей час дерева надягають гарне вбрання пухнастої паморозі.


Про який місяць йдеться? Сніг мішками валить з неба, З хати стоять замети снігу. То бурани та хуртовини На село налетіли. Вночі мороз сильний, Днем краплі чути брязкіт. День помітно додався. Ну, то що за місяць це? Лютий Лютий за старих часів називали сніжень, кружляння за колючі вітри, за лихі завірюхи.


Сніг – це зимові опади. Взимку вони щільним покривалом покривають все навколо, створюючи своєрідний мікроклімат, що допомагає рослинам і дрібним тваринам пережити суворі холоди. Чим нижче температура повітря, тим рихлішим стає сніговий настил, він жорсткіше хрумтить під ногами і колеться при дотику до нього.








Льодостав. Що ближче зима, то сильніше охолоджується вода в річках. Глибокою восени починає йти мокрий сніг, який потрапляючи на поверхню води не тане, утворюючи кашку у вигляді снігу та води. Зверху на кашку падає новий сніг, та й вода в кашці починає твердніти, замерзати. Пропливаючи по течії річки каша з мокрого снігу, води та льоду перетворюється на шматочки льоду, лід злипається і утворюються крижини. Поступово крижини крупніють і за сильних морозів сковуються в єдиний лід... Льодостав.


Морози належать до небезпечних явищ природи. Вони можуть встановлюватись на тривалий час, якщо в окрузі панує зимовий антициклон. Як правило, аномальні морози – явище рідкісне. Низькі температури можуть завдати значної шкоди сільському господарству. Гинуть рослини та тварини.


Ізморозь Найчастіше буває при тумані, слабкому вітрі, низькій температурі. У холодному повітрі волога у вигляді дрібних кристаликів. Торкнувшись предмета, кристалики затримуються у ньому. Невидимі для очей людини, кристалики льоду виникають пухнастою бахромою на тонких гілках дерев прямо з морозу, тому-то й назвали ці пухнасті голочки заморозью (з морозу).










Завірюха Випадіння снігу при сильному вітрі. Сухий пухнастий сніг легко переноситься вітром. Буває, що і без снігопаду сильний вітер піднімає хмари сніжинок із землі, закрутить, і не зрозумієш, чи сніг зверху, чи землі. Якщо розігралася сильна хуртовина та пішов сніг і вітер такий, що на вулицю не вийдеш, то це вже справжня снігова буря. У різних місцях її називають по-різному: буран, завірюха. Крізь снігову пелену вдень, як у густому тумані, нічого не видно. Таке «помутніння» повітря від сніжинок називають сніжною імлою.


Яка ще назва у погоди, коли летить сніг за вітром? Завірюха. Завірюха-завіруха Гайда Лагздінь Все білим-біло від пуху! Немає порядку у дворі. Крутить завірюха-завіруха Білим снігом у грудні. Крутить, каламутить, завиває, Стогне, охає, співає! Сніг у замети навиває, Погуляти нам не дає!









Найчастіший попутник зимової погоди – Ожеледиця. Це крижана кірка, яка утворюється будь-якої поверхні після різкого перепаду температур. Мокрий сніг, дощ перед сильним морозом можуть спровокувати появу. Як правило, саме ожеледь сковує всю площу дрібних струмків, інших джерел вологи, тому для її появи необов'язково має піти дощ.




Наст. Наприкінці лютого на початку березня бувають передвесняві відлиги. Вдень на дахах та деревах тане сніг, починається крапель. Вночі, коли підморожує, утворюються бурульки. Сніг тане, ущільнюється, втрачає свою білизну. Якщо після відлиги похолодає, у ньому утворюється тверда крижана кірка наст.


Сніжинки легкі кристали, які утворюються з водяної пари, що піднялася високо вгору і швидко охолоджується там. Вони схожі на шестикінцеві зірки та дуже різноманітні. Величина та форма їх залежать від вологості та температури повітря. Біла зірочка з неба впала, Мені на долоню лягла і зникла. (сніжинка)


У тепліших шарах повітря сніжинки підтаюють, сліплюються один з одним у снігові пластівці. При сильному вітрі промені сніжинок обламуються і землю падає сніговий пил. Сніжинки Галина Новицька - Хто сніжинки Робив ці? Хто відповідає за роботу? – Я! - відповів Дід Мороз І схопив мене За носа!


При сильних висхідних струмах повітря та невеликому морозі, коли низькі хмари застилають все небо, сніг повільно падає у вигляді кульок крупи. У великий мороз при ясному небі випадають кристали як голочок. У сильний мороз сніг хрумтить під ногами, це ламаються тверді промені сніжинок. Види сніжинок


Бурулька Ще один неодмінний атрибут зими – Бурулька – шматок льоду конусоподібної форми, який звисає з будь-якої площини. Вдень сонце прогріває сніг, він починає танути та підтікати, а вночі мороз посилюється, все довкола замерзає. Маса бурульки росте в міру танення снігу, потім вона обрушується від власної ваги і розсипається від зіткнення із землею. Виберіть явища, характерні для неживої природи взимку. Снігопад, дощ, туман, сніг, льодохід, хуртовина, повінь, іній, намисто, замети, роса, гроза, ожеледиця, блискавка, завірюха. ….Вихри снігові крутячи: Те, як звір вона завиє. То заплаче, як дитя ... (Лютий) Виконаємо вправу, яка допоможе вам відповісти на запитання. Вправа зі сніжинками: зробили глибокий вдих і плавний тривалий видих на сніжинки, губи в «трубочку». Що сталося зі сніжинками? Яке явище ми спробували зобразити? Послухайте вірш. Про який зимовий місяць йдеться? Прийде нечутними кроками, Незримою холодом дихне І, все навколо покривши снігами, Раптом усім нам вуха надере: Навіщо, мовляв, ви в такий мороз З хати висунули носа? (січень.)









Ольга Бердова
Презентація «Зимові явища у природі»

Презентація« Зимові явища у природі»

Слайд №1

Сніг іскриться, кружляє, мете,

Укрує поля ковдрою:

Щедрим восени був урожай!

Спи тепер до весни, відпочивай.

Слайд №2

Ковдра біла

Чи не руками зроблено.

Не ткалося

І не кроїлося,

З неба на землю впало

(Сніг)

Слайд №3

По деревах срібляста

Перекинулася фата -

Біла, пухнаста,

Мереживна краса!

І себе берізка сумна

Не могла дізнатися сама

Так прикрасила майстерна

Гілки дівчина зима…

Слайд №4

І не сніг, і не лід

А сріблом дерева прибере?

(іній)

Слайд №5

Слайд №6

Сонце сховає, з вітром виє,

Небо синє закриє

І поземкою стелиться

Зимова…(метелиця)

Слайд №8

Росте вона вниз головою,

Не влітку росте, а взимку.

(бурулька)

Слайд №9

Не йдеться і не їде,

Тому що ожеледиця.

Зате чудово падається!

Чому ж ніхто не радіє!

Слайд №10

(Льод)

Презентація« Зимові явища у природі»

Слайд №1

Сніг іскриться, кружляє, мете,

Укрує поля ковдрою:

Спи. Земля, ти, напевно, втомилася

Щедрим восени був урожай!

Спи тепер до весни, відпочивай.

Слайд №2

Ковдра біла

Чи не руками зроблено.

Не ткалося

І не кроїлося,

З неба на землю впало

(Сніг)

Слайд №3

По деревах срібляста

Перекинулася фата -

Біла, пухнаста,

Мереживна краса!

І себе берізка сумна

Не могла дізнатися сама

Так прикрасила майстерна

Гілки дівчина зима…

Слайд №4

І не сніг, і не лід

А сріблом дерева прибере?

(іній)

Слайд №5

…А по двору метелиця Килимом шовковим стелиться, Але дуже холодна…

Слайд №6

Сонце сховає, з вітром виє,

Небо синє закриє

І поземкою стелиться

Зимова…(метелиця)

Слайд №7 Вітри з півдня прилетіли, Принесли із собою тепло. І кучугури в раз осіли, Опівдні з даху потекло.

Слайд №8

Росте вона вниз головою,

Не влітку росте, а взимку.

Але сонце її припече - Заплаче вона і помре (бурулька)

Слайд №9

Не йдеться і не їде,

Тому що ожеледиця.

Зате чудово падається!

Чому ж ніхто не радіє!

Слайд №10

У мороз – лежить, у тепло – біжить, Прозоре, а не скло, Пригрієш – зібрати не встигнеш.

(Льод)

Публікації на тему:

"Осінні, зимові, весняні явища неживої природи" для дітей підготовчої групи (вік з 6-7 років). Бесідие мрячать дощі. Мета: Познайомити дітей із природним явищем, пов'язаним із водою: дощем. Формувати вміння помічати різницю між літнім.

"Осінні, зимові, весняні явища неживої природи" для дітей підготовчої групи (вік з 6-7 років). Спостереження 1. «Грім і блискавка» Мета: закріпити сезонні ознаки, зміни, які у неживої природі. Розібрати поняття "блискавка", "гроза" Познайомити.

«Осінні, зимові, весняні явища неживої природи» для дітей підготовчої групи (вік з 6–7 років)Досліди: 1. «Хмара з дощем». Мета: Показати, як утворюється хмара та дощ. Продемонструвати кругообіг води в природі.

Ціль: прилучати дітей до навколишньої природи. Завдання: Освітні Закріплювати знання про прояв зимових ознак у неживій природі;

Конспект «Зимові явища у неживій природі»Марина Скірдіна Конспект з екології «Зимові явища в неживій природі». Мета: Виховувати любов до природи та інтерес до її явищ, стимулювати.

Презентація «Формування ОБЖ у побуті соціумі та природі у дітей дошкільного віку»Правила поведінки будинку і на прогулянці Ти, малюк, запам'ятати повинен: Будь з розеткою обережний! Ніколи не треба, діти, Нічого вставляти.