X yak pobuduvat egyenesen a koordinátasíkon. Videó lecke „Koordináta sík. Póz terület egyenes

Megosztott: Matematika

Osztály: 6

lecke típusa: lecke uzgalnennya és az ismeretek rendszerezése.

Mód: verbális, tanulmányi, fiúk, önálló munkavégzés, frontális oktatás, ellenőrzés és értékelés

Tulajdonjog: interaktív tábla, kártyák önálló munkához

Cél: zárja be a hozzárendelt pontok koordinátáinak nevét és a megadott koordináták mögötti pontok lesznek.

Órafeladat:

Világítás:

  • uzgalnennya tudás, hogy vmіn uchniv a "Koordináta síkja" témában;
  • köztes tudáskontroll és vmin uchniv.

Fejlesztés:

  • a tanulók számlálási készségeinek fejlesztése;
  • a logikus gondolkodás fejlesztése;
  • a matematikailag művelt nyelv, a tanulók szemléletének fejlesztése;
  • okos önálló munkavégzés fejlesztése.

Vihovnij:

  • a fegyelem fejlesztése a tanórai munkaszervezésben;
  • vihovannya akuratnostі i pіd h pobudov.

Az óra felépítése:

  1. Szervezési pillanat.
  2. A házi feladat újraellenőrzése.
  3. Az alapismeretek aktualizálása.
  4. Diagnosztika szerzett ismereteket és tanulást.
  5. Pіdbitya podsumkіv leckét.
  6. Házi feladat.

REJTETT LECKE

1. Szervezési mozzanat

Ma megismételjük veled, hogy sok leckén mentünk keresztül. Találd ki, mit csináltunk veled a leckéken, például azokról beszéltünk, amelyek a legjobban megütöttek, amire emlékszel, hogy elment az eszed a „Koordináta síkja. Pobudov її koordináták mögé mutat”. Feladatunk: ismeretek ismétlése, tanulmányozása, rendszerezése „Koordinátasík” témában.

2. Házi feladat felülvizsgálata

És ugyanakkor visszafordítható, mintha elvégezte volna a házi feladatot. A megadott koordináták mögött te voltál a hibás a figuráért, egyenként, a világnál, ébredj, sus_dni pont egyenként. A győztes munka eredményeként bula viyti alakban vagy:


3. Alapvető ismeretek aktualizálása

A „Keresztrejtvény megfejtése” feladat segít kitalálni a „Koordinátasík” téma alapfogalmait.
Az interaktív tábla képernyőjén egy keresztrejtvény jelenik meg, és a tanulókat megtanítják a jóga verseire.

1. Két koordinátaegyenes kielégíti a ... (terület) koordinátát
2. Koordinátavonalak - ce koordináta ... (tengely)
3. Milyen vágást hozunk létre a koordinátavonalak keresztezésének órájára? (egyenes)
4. Mi a neve annak a számpárnak, amely egy pont helyzetét jelzi a síkon? (koordináta)
5. Mi a neve az első koordinátának? (abszcissza)
6. Hogy hívnak egy másik koordinátát? (ordináta)
7. Hogy hívják a 0-tól 1-ig tartó gyereket? (egyedül)
8. Hány részre van osztva a koordinátasík koordinátaegyenesekkel? (chotiri)

4. A megszerzett ismeretek és tanulás diagnosztizálása

Pontok a koordinátasíkon:

A(-3; 0); B(2; -3); Z(-4; 2); D(0; 4); E(1; 3); O(0; 0)

És most menjünk tovább egy további pont kitalálására a koordinátasíkon. Adott koordinátapontok. Ébreszd fel az alakot, ébredj fel, ébredj a világra, az ítélet egyet mutat.

Önhordó robot.
(ellenőrzés kölcsönös ellenőrzés módszerével)

1.opció.

  1. (2; 9),
  2. (3; 8),
  3. (4; 9),
  4. (5; 7),
  5. (7; 6),
  6. (6; 5),
  7. (8; 3),
  8. (8; 4),
  9. (9; 4),
  10. (9; -1),
  11. (5; -2),
  12. (5; -1),
  13. (2; 2),
  14. (4; -6),
  15. (1; -6),
  16. (0; -3),
  17. (-4; -2),
  18. (-4; -6),
  19. (-7; -6),
  20. (-7; 2),
  21. (-8; 5),
  22. (-5; 2),
  23. (0; 2),
  24. (2; 9).

Szem: (3; 5).

2. lehetőség.

  1. (2; 4),
  2. (2; 6),
  3. (0; 6),
  4. (-1; 7),
  5. (-1; 9),
  6. (1; 11),
  7. (2; 11),
  8. (2,5; 12),
  9. (3; 11),
  10. (3,5; 12),
  11. (5; 10),
  12. (5; 9),
  13. (8; 8),
  14. (6; 8),
  15. (4; 7),
  16. (4; 5),
  17. (5; 5),
  18. (7; 3),
  19. (7; -1),
  20. (5; -3),
  21. (0; -4),
  22. (-3; -4),
  23. (-9; -1),
  24. (-9; 7),
  25. (-6; 2),
  26. (0; 2),
  27. (2; 4).

Crilo:
(2; 2),
(2; -2),
(-4; 0),

Szem:
(2; 9).


5. P_dbitya p_dbag_v lecke

Táplálkozási tanítás:

1) Mi a koordináta terület?
2) Hogyan nevezik az OX és OU koordinátatengelyeket?
3) Milyen vágást hozunk létre a koordinátavonalak keresztezésének órájára?
4) Mi a neve annak a számpárnak, amely egy pont helyzetét jelzi a síkon?
5) Mi a neve az első számnak?
6) Hogyan hívnak egy másik számot?

6. Házi feladat

  1. P(-1,5; 10),
  2. (-1,5; 11),
  3. (-2; 12),
  4. (-3; 12),
  5. (-3,5; 11),
  6. (-3,5; 10),
  7. (-5; 12),
  8. (-9; 14),
  9. (-14; 15),
  10. (-12; 10),
  11. (-10; 8),
  12. (-8; 7),
  13. (-4; 6),
  14. (-6; 6),
  15. (-9; 5),
  16. (-12; 3),
  17. (-14; 0),
  18. (-14; -2),
  19. (-12; -2),
  20. (-7; -1),
  21. (-3; 3),
  22. (-4; 1),
  23. (-3; 0),
  24. (-4; -1),
  25. (-2,5; -2),
  26. (-1; -1),
  27. (-2; 0),
  28. (-1; 1),

  1. (-2; 3),
  2. (2; -1),
  3. (7; -2),
  4. (9; -2),
  5. (9; 0),
  6. (7; 3),
  7. (4; 5),
  8. (1; 6),
  9. (-1; 6),
  10. (3; 7),
  11. (5; 8),
  12. (7; 10),
  13. (9; 15),
  14. (4; 14),
  15. (0; 12),
  16. (-1,5; 10).
  17. P(-3,5; 10),
  18. (-4; 6),
  19. (-3; 3),
  20. P(-1,5; 10),
  21. (-1; 6),
  22. (-2; 3).
  1. (-2; 11),
  2. (-3; 11)
  • Két egymásra merőleges koordinátavonal, amelyek összefonódnak az O pontban - cob vіdlіku, utvoryuyut egyenes vonalú koordinátarendszer, amit derékszögű koordinátarendszernek is neveznek.
  • Azt a síkot, ahol a koordinátarendszer megrajzolódik, hívjuk koordináta terület. A koordináta egyeneseket hívják koordinátatengelyek. Vízszintes - minden abszcissza (Ox), függőleges - minden ordináta (Oy).
  • A koordinátatengelyek a koordinátasíkot négy részre osztják - négyre. A negyedek sorszámait az év nyílához viszonyítva rangsoroljuk.
  • A koordinátasík egy pontját a koordinátái adják-e meg? abszcissza és ordináta. Például, A(3; 4). Olvassa el: A pont 3 és 4 koordinátákkal. Itt a 3 az abszcissza, a 4 az ordináta.

I. Pobudov pont A (3; 4).

Abszcissza 3 mutatják, hogy a csutkán ez szükséges - pontok 3 magányos vіdrіzka, majd vіdklademo felfelé 4 egyetlen tekercselőt, és tegyen egy foltot.

Tse i є folt A(3; 4).

Pobudov pont B (-2; 5).

Vіd nulla vіdklademo maradt 2 magányos szelek, majd felfelé 5 egyetlen szelek.

Helyet tettünk NÁL NÉL.

Hívjon egy jegyet az elfogadáshoz 1 cella.

II. Legyenek pontjai az xOy koordinátasíkon:

A(-3;1);B(-1;-2);

C(-2:4);D(2;3);

F(6:4);K(4; 0)

III. Határozzuk meg a kiváltott pontok koordinátáit: A, B, C, D, F, K.

A(-4; 3);IN 20);

Z(3; 4);D(6;5);

F(0;-3);K(5;-2).

Sterzhuvati, ha ismeri a matematikát, az lehetetlen, mert nem tud grafikonokat rajzolni, a koordináta egyenesen az egyenetlenségeket ábrázolni és a koordinátatengelyekkel dolgozni. Vizuális tárolás a tudományos életben szükséges, képletek és számítások tudományos alkalmazása nélkül is eltévedhet egy órára. Csodálkozunk ezeken a statisztikákon, hogyan lehet gyakorolni a koordinátatengelyekkel, és megtanuljuk a függvények legegyszerűbb grafikonjait.

Zastosuvannya

A koordináta-egyenes a legegyszerűbb típusú gráfok alapja, amelytől az iskolás fiú ragaszkodik az elsődleges útjához. Gyakorlatilag a matematikai témák bőrében győzedelmeskedik: az óra sebességének fejlesztésével, az objektumok méreteinek tervezésével és területük kiszámításával, trigonometriában és a szinuszos és koszinuszos munkaórában.

Az ilyen közvetlenség fő értéke az érték. A matematika szilánkjai egy tudomány, amely a gondolkodás magas szintű elvontságát demonstrálja, a grafikonok segítik a világ témáját. Hogyan kell viselkedni? Egy ponton a térben fogunk perebuvatim néhány másodperc alatt, hvilin, év? Mit tud mondani az újdonságról a régióban más tárgyakkal? Yaku shvidkіst vіn maє vіpadkovo vibranіy pillanatában? Hogyan jellemezhető a yoga roc?

És ami a nyelv sebességét illeti, nem ok nélkül - leggyakrabban a függvény grafikonjainak megjelenítésére használják. És a bűz megváltoztathatja a hőmérsékletet vagy fordítva az objektum közepén, annak kiterjedését, tájolását a horizont mentén. Ilyen módon gyakran szükséges egy koordináta-egyenes indukálása a fizikában.

Egymódusú diagram

A gazdagság megértése. Csak egy szám elegendő a pont rothadásának helyének kijelöléséhez. Tse yakraz i є vypadok іz zastosuvannyam koordinátavonal. Ha a szóköz kétszeres, akkor két számra van szükség. Az ilyen típusú grafikonokat gyakrabban írják, és tovább a cikkekben jól láthatóak.

Mit tehetsz egy ponton a tengelyen, ha csak egy van? Ki lehet terjeszteni a tárgy hatókörét, a szabad térben elfoglalt helyzetét, mint egy bizonyos "nulla", ez az a pont, ami fülnek tűnik.

Az óra paramétereinek megváltoztatása nem elárulandó, az összes jelzés szilánkja egy adott pillanathoz igazodik. Azonban miből kell kiindulni! Otzhe, csináljuk.

Hogyan indukáljuk a koordinátarendszert

A csutkához vízszintes vonalat kell húzni - ez lesz az egészünk. Jobb oldalról „gotrim” її, így a bula úgy nézett ki, mint egy nyíl. Ebben a rangban értelemszerűen közvetlenül vagyunk, amihez a számok növekedni fognak. A bіk izmenshennyánál a nyíl egyértelműen be van állítva. Hagyományosan minden jobbra irányul, ezért csak ezt a szabályt követjük.

Tegyünk egy nulla jelet, mint egy koordináta-csutkát. Ugyanazon a helyen, ahol az embert vezetik, a chi a rozmіr, vaga, shvidkіst vagy más. Krіm nulla, mi obov'yazkovo tartozunk az úgynevezett ár podіlu értékével, hogy vezessék be az egység szabványát, amennyire csak lehetséges, más értékek tengelyén. Tse obov'yazkovo szükséges dolgozni, hogy tudja, hogy a dozhina vіdrіzka a koordinátavonalon.

A rіvnu vіdstan one vіd one-n keresztül foltokat vagy bevágásokat teszünk a vonalra, és alájuk írunk, mint 1,2,3 és így tovább. І tengely, minden készen áll. Ale a menetrenddel, sho viyshov, meg kell tanulnod gyakorolni.

Lásd a koordinátavonal egy pontját

Már az első pillantásra a kicsike szolgálólányok javaslatára rájöttem: a tengelyen lévő foltok lehetnek zafarbovani chi nem zafarbovani. Szerinted vipadkovist? Hívj! Az „egymást követõ” pont nyer, ha nem túlélhetõ egyenetlenség – ty, mivel „többé-kevésbé egy”-ként olvasható. Nos, az intervallumot elég jól kell illeszteni (például az „iks” értéket vehet nulláról egyre, de nem tartalmazza a її-t), gyorsítunk egy „üres” ponttal, ami valójában egy kis kör a tengelyen. Lényeges, hogy a tanulók nem szeretik a suvori nerіvnostіt, mert jobban összecsukható velük dolgozni.

Attól függően, hogy a diagramon nyert pontokat elnevezzük, és intervallumokat kapunk. Ha a két oldali egyenetlenség nem is túlsúlyos, akkor is figyelembe vesszük. Ha az erek egyik oldaláról „hang” jelenik meg, akkor azt napiv_intervallumnak nevezzük. Nareshti, mivel az egyenes egy részét két oldalról üres pontok határolják, intervallumnak nevezik.

lakás

Két egyenesnél már láthatjuk a függvények grafikonjait. Tegyük fel, hogy a vízszintes vonal az órában lesz, a függőleges vonal pedig a közepén. A І tengelyt már tudjuk jelölni, mintha a hvilina vagy az út idejére emelnénk a tárgyat. Ebben a rangban egy lapos területű robot lehetővé teszi az objektum kígyójának követését. Tse gazdagon tsіkavіshe, nizh doslіdzhennya statikus tábor.

A legegyszerűbb gráf egy ilyen síkon egyenes, úgy néz ki, mint az Y(X) = aX + b függvény. Meghajlik a vonal? A Tse azt jelenti, hogy az objektum megváltoztatja jellemzőit a követési folyamat során.

Lám, a dahun állsz, ha kicsavart kézzel nézed a követ. Ha beengeded a jógát, lerepülsz, felemelve a kezed a nulla szellősségből. És mégis, egy másodperc alatt évente 36 kilométert adunk hozzá. A kő továbbra is gyors és távol van, és ahhoz, hogy ezt a ruh-t a grafikonon meg lehessen festeni, egy pillanat alatt le kell fagyasztania az örvényt, és foltokat kell helyeznie a tengelyre az időjárástól függően.

A zár mögötti vízszintes koordinátavonal megjegyzései az X1, X2, X3 nevet jelölik, a függőleges - Y1, Y2, Y3 pedig egyértelmű. A síkra vetítve és a peretinát ismerve ismerjük a keletkezett apróság töredékeit. Egy soron átmenve eltávolítjuk a függvény ütemezését. A kő leesésekor a másodfokú függvény így néz ki: Y(X) = aX * X + bX + c.

Skála

Nyilvánvalóan nem szükséges a részegységekből származó utasítást a jelentés közvetlen célpontjára helyezni. Amint láthatja, a görgő áramlása, amely 0,03 métert vesz igénybe darabonként, helyezze az értéket a koordináta közvetlen törtére. Ennél az esésnél állítsa be a felosztás árát 0,01 méterben.

Különösen praktikus egy ilyen fotelt a ketrechez kötni - itt azonnal láthatja, hogy mit kell varrni az íven az időbeosztáshoz, így nem megy túl a mezőkön. Nem könnyű saját erőt fejleszteni, még akkor sem, ha egy cella szélessége ilyen varrásban 0,5 cm. Szükségem volt rá – cserélték ki a kicsiket. Az ütemterv léptékének megváltoztatásához ne pazarolja és változtassa meg az erejét.

Pont koordinátái és vіdrіzka

Ha a leckén matematikai feladatot adnak, akkor különféle geometriai alakzatok paraméterei lehetnek, mint például az oldalak, kerület, terület, koordináták megtekintése. És itt lehet, hogy elő kell idézned egy figurát, és el kell venned a hozzá kapcsolódó tisztelgést. Előrejelzési teljesítmény: hogyan lehet tudni, hogy a koordinátavonalon információra van szüksége? Hogyan kell felébreszteni egy alakot?

Például menjen a lényegre. A Todi a figura fejének egy remek betű, a karok pedig megérnek egy szórást számokkal, leggyakrabban kettővel (ez azt jelenti, hogy örülni fogunk a két világ kiterjedésének). Három szám van az ívekben, egy ponton keresztül írva, kivel vagy kivel, az egész tér. Skin z érték - a koordináta a vizuális tengelyen: vízszintesen (X), majd - függőlegesen (Y).

Emlékszel, hogyan kell felébreszteni a szelet? Minden geometrián túljutottál. Ha két pont van, egyenes vonalat húzhat közöttük. Koordinátáikat az ívekben tüntettük fel, mint a feladatban az ívek ábráját. Például: A(15, 13) - B(1, 4). Egy ilyen egyenes indukálásához ismerni kell azokat a pontokat a koordinátasíkon, és akkor meg is találjuk őket. Mindtől!

És be-yakі bugatokutniki, mint tudod, festhetsz segítségért vіdrіzkіv. A feladatnak vége.

Rozrakhunki

Elképzelhető, hogy az első objektum, amelynek az X tengely mentén elfoglalt helyzetét két számmal jellemezzük: a koordinátájú pontnál kezdődik (-3) és véget ér (+2). Ha egynél több elemet akarunk felismerni, akkor nagyobb számból kevesebbet tudunk felismerni. Adjon tiszteletet annak, hogy a negatív szám a felismerés jele, a mínusz a mínuszhoz ad pluszt. Ezután összeadjuk (2 + 3), és 5-öt veszünk. Tse i є nebhіdny eredmény.

Egy másik példa: megkapjuk az objektum utolsó pontját, de nem kapunk bejegyzést (tudni kell). Legyen a kezdőpont helyzete (6), a csavart objektum mérete pedig - (4). Vіdnіmayuchi dovzhina z kіntsevoї koordinátákat, figyelembe vesszük a vіdpovіd. Együtt: (6-4) = 2.

Negatív számok

A negatív értékekkel gyakran gyakorlatiasan kell foglalkozni. Ebben az irányban a koordinátatengely mentén balra haladunk. Például a szemhéj 3 centiméteres tárgya a víz közelében lebeg. A borok harmadánál unatkozunk az anyaországban, kétharmadánál a fronton pihenünk. Ekkor a víz felszínét tengelyszerűen elforgatva a legegyszerűbb aritmetika segítségével két számot számíthatunk ki: az objektum felső pontja a koordináta (+2), az alsó - (-1) centiméter.

Nem fontos megjegyezni, hogy a lapos lejtőn négy koordinátavonalat állítottunk le. A bőrüknek lehet mesterszáma. Az első (jobb felső) részben a pontok rothadnak, amelyek két pozitív koordinátát alkotnak, a másikban - gonosz a fenevadra - az "ix" tengely mentén az értékek negatívak, a "sírok" mentén pedig - pozitív. A harmadik és a negyedik a távolban kanyarog az évnyila ellen.

A hatalom fontos

Tudod, mit lehet közvetlenül személytelen pontként ábrázolni. Előzetesen átnézhetjük a készségeket, tisztelettel, hogy a bőrnek van-e kevés értéke, de nem ismételgetve. Tse zdaєtsya naїvnim és zrozumіlim, de vinikaє ezek a cégek fontos tény: a bőrszám egy vagy több pontot mutat a koordinátavonalon.

Visnovok

Ne feledje, hogy a darazsakhoz hasonló figurák, amelyeknek a grafikai lehetőség szerint a vonal mögött kell lenniük. A világ magányosait egy ember találta ki nem vipadkovói módon - ha lerogyott a fotelba, rossz képeket néz, nem elég járni.

Legyen tisztelettudó és óvatos a gyors ütemtervekkel és díjakkal. A matematika szereti a pontosságot, mint egy iskolában fejlődő tudomány. Tegyen egy kis erőfeszítést, és ne kapjon jó jegyeket.

1. § Koordinátarendszer: választás és módszer

Ezen a szinten ismerjük a "koordinátarendszer", "koordinátasík", "koordinátatengelyek" fogalmát, megtanuljuk megtalálni a koordinátasíkon a pontokat.

Vegyük az x koordináta egyenest az O pont koordinátáiból, a pozitív egyenes és az egyetlen vіdrіzk.

A koordinátacsöveken keresztül az x koordinátaegyenes pontját egy x-re merőleges y koordinátaegyenes húzza meg, a pozitív irány felfelé adva, az egyetlen egyenes ugyanaz. Otzhe, mi pobuduvali koordinátarendszer.

Damo időpontja:

Két egymásra merőleges koordinátaegyenes, amelyek pontokba fonódnak össze, a belőlük lévő bőrkoordináták pókhálójaként koordinátarendszert hoz létre.

2. § Koordinálja az összes koordinátasíkot

Az egyeneseket, mintha koordinátarendszert hoznának létre, koordinátatengelyeknek nevezzük, valamiért saját nevük lehet: az x koordinátaegyenes - minden abszcissza, az y koordináta egyenes - minden ordináta.

Azt a síkot, ahol a koordinátarendszert választjuk, koordinátasíknak nevezzük.

A leírt koordinátarendszert téglalapnak nevezzük. Rene Descartes francia filozófus és matematikus tiszteletére gyakran Descartes-féle koordinátarendszernek nevezik.

A koordinátasík bőrpontjának két koordinátája van, melyek a merőleges pontok koordinátatengelyre való ledobásával határozhatók meg. A síkon egy pont koordinátái egy számpár, ennek a számnak az első szám az abszcissza, a másik szám az ordináta. Az abszcissza az x tengelyre merőlegest, az ordináta az y tengelyre merőlegest mutatja.

Jelentősen az A koordinátasík ponton merőlegeseket rajzolunk belőle a koordinátarendszer tengelyeire.

Az abszcissza tengelyére merőleges (vіs x) mentén az A pont abszcissza van feltüntetve, ez 4, az A pont ordinátája az ordináta tengelyére merőleges (vіs y) mentén van - ce 3. Pontunk koordinátái 4 і 3. A (4; 3). Ily módon meg lehet tudni a koordinátákat, hogy vannak-e pontok a koordinátasíkban.

3. § Pobudov pont a gépen

Hogyan indukáljunk egy pontot a síkon adott koordinátákkal, tobto. a sík pontjának koordinátái mögött van a її pozíció? Ily módon mi vikonuemo fordított sorrendben. A koordinátatengelyeken ismerjük az adott koordinátáknak megfelelő pontokat, amelyeken keresztül az x és y tengelyre merőleges egyeneseket húzunk. Krapka peretina perpendicularіv i shukano, tobto leszek. pont іz adott koordináták.

Nézzük meg a feladatot: mozgassuk az M (2; -3) pontot a koordinátasíkon.

Az abszcissza tengelyen lévő qiu esetében ismerjük a z pontot 2 koordinátájú, a qiu ponton keresztül az x tengelyre merőleges egyenes. Az y tengelyen ismerjük a -3 koordinátájú pontot azon keresztül húzunk egy egyenest az y tengelyre merőlegesen. Az i merőleges egyenesek metszéspontja az adott M pont lesz.

És most nézzünk egy okremikh vipadkіv sprattot.

Jelentősen az A (0; 2), (0; -3), C (0; 4) pont koordinátasíkján.

Ezen pontok abszcisszán 0. Kis skálán láthatja, hogy minden pont az y tengelyen van.

Később azok a pontok, amelyeknek abszcisszán nullával egyenlők, az y tengelyen helyezkednek el.

Ezeknek a pontoknak a koordinátáit pontonként emlékezünk meg.

Viide A (2; 0), B (-3; 0) C (4; 0). Ebben az irányban minden ordináta egyenlő 0-val, és a pontok az abszcisszán vannak.

Tehát azok a pontok, amelyeknek az ordinátái egyenlők nullával, az abszcissza tengelyen fekszenek.

Vegyünk még két esést.

A koordinátasíkon az M (3; 2), N (3; -1), P (3; -4) pontok jelentősek.

Könnyű megjegyezni, hogy minden abszcisszapont azonos. A z'edna pontokhoz hasonlóan a szélesség egyenes, párhuzamos az ordináta tengellyel és merőleges az abszcissza tengelyre.

Visnovokat kérünk: azok a pontok, amelyek az abszcisszát teszik, ugyanazon az egyenesen fekszenek, mintha párhuzamosak lennének az ordinátatengellyel és merőlegesek az abszcissza tengelyére.

Ha az M, N, R pontok koordinátáit pontokkal módosítjuk, akkor M (2; 3), N (-1; 3), P (-4; 3) jelenik meg. Az ordinátapontok egymandátumossá válnak. Időnként a yakscho qi z'єdnati pontjai az abszcissza tengellyel párhuzamos és az y tengelyre merőleges egyenes vonalak.

Ebben a sorrendben a nagyon ordinátát alkotó pontok az abszcissza tengellyel párhuzamos és az ordináta tengelyére merőleges egyenesen helyezkednek el.

Ezen a szinten megtanulta a „koordinátarendszer”, „koordinátasík”, „minden koordináta – minden abszcissza és minden ordináta” fogalmát. Megtanulták, hogyan kell ismerni egy pont koordinátáit egy koordinátasíkon, és megtanulták, hogyan találjanak pontokat a її koordináták mögötti síkon.

A győztes irodalom listája:

  1. Matematika. 6. évfolyam: óravázlat asszisztensnek I.I. Zubarevoi, A.G. Mordkovich // szerző-őrmester L.A. Topilin. - Mnemosyne, 2009.
  2. Matematika. 6. fokozat: uchnіv zagalnosvіtnіh zakladіh oktatója. I. I. Zubarev, A. G. Mordkovics. - M.: Mnemozina, 2013.
  3. Matematika. 6. fokozat: asszisztens zagalnosvitnіh zakladіv / G.V. Dorofjev, I.F. Sharigin, S.B. Suvorova és in/szerkesztette G.V. Dorofeva, I.F. Sharigina; Orosz Tudományos Akadémia, Orosz Tudományos Akadémia. - M: "Osvita", 2010
  4. Matematikai szakértő - http://lyudmilanik.com.ua
  5. Tanácsok a középiskolás diákoknak: http://shkolo.ru

Sterzhuvati, ha ismeri a matematikát, az lehetetlen, mert nem tud grafikonokat rajzolni, a koordináta egyenesen az egyenetlenségeket ábrázolni és a koordinátatengelyekkel dolgozni. Vizuális tárolás a tudományos életben szükséges, képletek és számítások tudományos alkalmazása nélkül is eltévedhet egy órára. Csodálkozunk ezeken a statisztikákon, hogyan lehet gyakorolni a koordinátatengelyekkel, és megtanuljuk a függvények legegyszerűbb grafikonjait.

Zastosuvannya

A koordináta-egyenes a legegyszerűbb típusú gráfok alapja, amelytől az iskolás fiú ragaszkodik az elsődleges útjához. Gyakorlatilag a matematikai témák bőrében győzedelmeskedik: az óra sebességének fejlesztésével, az objektumok méreteinek tervezésével és területük kiszámításával, trigonometriában és a szinuszos és koszinuszos munkaórában.

Az ilyen közvetlenség fő értéke az érték. A matematika szilánkjai egy tudomány, amely a gondolkodás magas szintű elvontságát demonstrálja, a grafikonok segítik a világ témáját. Hogyan kell viselkedni? Egy ponton a térben fogunk perebuvatim néhány másodperc alatt, hvilin, év? Mit tud mondani az újdonságról a régióban más tárgyakkal? Yaku shvidkіst vіn maє vіpadkovo vibranіy pillanatában? Hogyan jellemezhető a yoga roc?

És ami a nyelv sebességét illeti, nem ok nélkül - leggyakrabban a függvény grafikonjainak megjelenítésére használják. És a bűz megváltoztathatja a hőmérsékletet vagy fordítva az objektum közepén, annak kiterjedését, tájolását a horizont mentén. Ilyen módon gyakran szükséges egy koordináta-egyenes indukálása a fizikában.

Egymódusú diagram

A gazdagság megértése. Az egyvilágos térben mindössze egy szám elegendő a pont rothadási helyének kijelölésére. Tse yakraz i є vypadok іz zastosuvannyam koordinátavonal. Ha a szóköz kétszeres, akkor két számra van szükség. Az ilyen típusú grafikonokat gyakrabban írják, és tovább a cikkekben jól láthatóak.

Mit tehetsz egy ponton a tengelyen, ha csak egy van? Ki lehet terjeszteni a tárgy hatókörét, a szabad térben elfoglalt helyzetét, mint egy bizonyos "nulla", ez az a pont, ami fülnek tűnik.

Az óra paramétereinek megváltoztatása nem elárulandó, az összes jelzés szilánkja egy adott pillanathoz igazodik. Azonban miből kell kiindulni! Otzhe, csináljuk.

Hogyan indukáljuk a koordinátarendszert

A csutkához vízszintes vonalat kell húzni - ez lesz az egészünk. Jobb oldalról „gotrim” її, így a bula úgy nézett ki, mint egy nyíl. Ebben a rangban értelemszerűen közvetlenül vagyunk, amihez a számok növekedni fognak. A bіk izmenshennyánál a nyíl egyértelműen be van állítva. Hagyományosan minden jobbra irányul, ezért csak ezt a szabályt követjük.

Tegyünk egy nulla jelet, mint egy koordináta-csutkát. Ugyanazon a helyen, ahol az embert vezetik, a chi a rozmіr, vaga, shvidkіst vagy más. Krіm nulla, mi obov'yazkovo tartozunk az úgynevezett ár podіlu értékével, hogy vezessék be az egység szabványát, amennyire csak lehetséges, más értékek tengelyén. Tse obov'yazkovo szükséges dolgozni, hogy tudja, hogy a dozhina vіdrіzka a koordinátavonalon.

A rіvnu vіdstan one vіd one-n keresztül foltokat vagy bevágásokat teszünk a vonalra, és alájuk írunk, mint 1,2,3 és így tovább. І tengely, minden készen áll. Ale a menetrenddel, sho viyshov, meg kell tanulnod gyakorolni.

Lásd a koordinátavonal egy pontját

Már az első pillantásra a kicsike szolgálólányok javaslatára rájöttem: a tengelyen lévő foltok lehetnek zafarbovani chi nem zafarbovani. Szerinted vipadkovist? Hívj! Az „egymást követõ” pont nyer, ha nem túlélhetõ egyenetlenség – ty, mivel „többé-kevésbé egy”-ként olvasható. Nos, az intervallumot elég jól kell illeszteni (például az „iks” értéket vehet nulláról egyre, de nem tartalmazza a її-t), gyorsítunk egy „üres” ponttal, ami valójában egy kis kör a tengelyen. Lényeges, hogy a tanulók nem szeretik a suvori nerіvnostіt, mert jobban összecsukható velük dolgozni.

Attól függően, hogy a diagramon nyert pontokat elnevezzük, és intervallumokat kapunk. Ha a két oldali egyenetlenség nem is túlsúlyos, akkor is figyelembe vesszük. Ha az erek egyik oldaláról „hang” jelenik meg, akkor azt napiv_intervallumnak nevezzük. Nareshti, mivel az egyenes egy részét két oldalról üres pontok határolják, intervallumnak nevezik.

lakás

Két egyenes koordinátasíkkal láthatjuk a függvények grafikonjait. Tegyük fel, hogy a vízszintes vonal az órában lesz, a függőleges vonal pedig a közepén. A І tengelyt már tudjuk jelölni, mintha a hvilina vagy az út idejére emelnénk a tárgyat. Ebben a rangban egy lapos területű robot lehetővé teszi az objektum kígyójának követését. Tse gazdagon tsіkavіshe, nizh doslіdzhennya statikus tábor.

A legegyszerűbb gráf egy ilyen síkon egyenes, úgy néz ki, mint az Y(X) = aX + b függvény. Meghajlik a vonal? A Tse azt jelenti, hogy az objektum megváltoztatja jellemzőit a követési folyamat során.

Lám, a dahun állsz, ha kicsavart kézzel nézed a követ. Ha beengeded a jógát, lerepülsz, felemelve a kezed a nulla szellősségből. És mégis, egy másodperc alatt évente 36 kilométert adunk hozzá. A kő továbbra is gyors és távol van, és ahhoz, hogy ezt a ruh-t a grafikonon meg lehessen festeni, egy pillanat alatt le kell fagyasztania az örvényt, és foltokat kell helyeznie a tengelyre az időjárástól függően.

A zár mögötti vízszintes koordinátavonal megjegyzései az X1, X2, X3 nevet jelölik, a függőleges - Y1, Y2, Y3 pedig egyértelmű. A síkra vetítve és a peretinát ismerve ismerjük a keletkezett apróság töredékeit. Egy soron átmenve eltávolítjuk a függvény ütemezését. A kő leesésekor a másodfokú függvény így néz ki: Y(X) = aX * X + bX + c.

Skála

Nyilvánvalóan nem szükséges a részegységekből származó utasítást a jelentés közvetlen célpontjára helyezni. Amint láthatja, a görgő áramlása, amely 0,03 métert vesz igénybe darabonként, helyezze az értéket a koordináta közvetlen törtére. Ennél az esésnél állítsa be a felosztás árát 0,01 méterben.

Különösen praktikus egy ilyen fotelt a ketrechez kötni - itt azonnal láthatja, hogy mit kell varrni az íven az időbeosztáshoz, így nem megy túl a mezőkön. Nem könnyű saját erőt fejleszteni, még akkor sem, ha egy cella szélessége ilyen varrásban 0,5 cm. Szükségem volt rá – cserélték ki a kicsiket. Az ütemterv léptékének megváltoztatásához ne pazarolja és változtassa meg az erejét.

Pont koordinátái és vіdrіzka

Ha a leckén matematikai feladatot adnak, akkor különféle geometriai alakzatok paraméterei lehetnek, mint például az oldalak, kerület, terület, koordináták megtekintése. És itt lehet, hogy elő kell idézned egy figurát, és el kell venned a hozzá kapcsolódó tisztelgést. Előrejelzési teljesítmény: hogyan lehet tudni, hogy a koordinátavonalon információra van szüksége? Hogyan kell felébreszteni egy alakot?

Például menjen a lényegre. A Todi a figura fejének egy remek betű, a karok pedig megérnek egy szórást számokkal, leggyakrabban kettővel (ez azt jelenti, hogy örülni fogunk a két világ kiterjedésének). Három szám van az ívekben, egy ponton keresztül írva, kivel vagy kivel, az egész tér. Skin z érték - a koordináta a vizuális tengelyen: vízszintesen (X), majd - függőlegesen (Y).

Emlékszel, hogyan kell felébreszteni a szelet? Minden geometrián túljutottál. Ha két pont van, egyenes vonalat húzhat közöttük. Koordinátáikat az ívekben tüntettük fel, mint a feladatban az ívek ábráját. Például: A(15, 13) - B(1, 4). Egy ilyen egyenes indukálásához ismerni kell azokat a pontokat a koordinátasíkon, és akkor meg is találjuk őket. Mindtől!

És be-yakі bugatokutniki, mint tudod, festhetsz segítségért vіdrіzkіv. A feladatnak vége.

Rozrakhunki

Elképzelhető, hogy az első objektum, amelynek az X tengely mentén elfoglalt helyzetét két számmal jellemezzük: a koordinátájú pontnál kezdődik (-3) és véget ér (+2). Ha egynél több elemet akarunk felismerni, akkor nagyobb számból kevesebbet tudunk felismerni. Adjon tiszteletet annak, hogy a negatív szám a felismerés jele, a mínusz a mínuszhoz ad pluszt. Ezután összeadjuk (2 + 3), és 5-öt veszünk. Tse i є nebhіdny eredmény.

Egy másik példa: megkapjuk az objektum utolsó pontját, de nem kapunk bejegyzést (tudni kell). Legyen a kezdőpont helyzete (6), a csavart objektum mérete pedig - (4). Vіdnіmayuchi dovzhina z kіntsevoї koordinátákat, figyelembe vesszük a vіdpovіd. Együtt: (6-4) = 2.

Negatív számok

A negatív értékekkel gyakran gyakorlatiasan kell foglalkozni. Ebben az irányban a koordinátatengely mentén balra haladunk. Például a szemhéj 3 centiméteres tárgya a víz közelében lebeg. A borok harmadánál unatkozunk az anyaországban, kétharmadánál a fronton pihenünk. Ekkor a víz felszínét tengelyszerűen elforgatva a legegyszerűbb aritmetika segítségével két számot számíthatunk ki: az objektum felső pontja a koordináta (+2), az alsó - (-1) centiméter.

Nem fontos megjegyezni, hogy a lapos lejtőn négy koordinátavonalat állítottunk le. A bőrüknek lehet mesterszáma. Az első (jobb felső) részben a pontok rothadnak, amelyek két pozitív koordinátát alkotnak, a másikban - gonosz a fenevadra - az "ix" tengely mentén az értékek negatívak, a "sírok" mentén pedig - pozitív. A harmadik és a negyedik a távolban kanyarog az évnyila ellen.

A hatalom fontos

Tudod, mit lehet közvetlenül személytelen pontként ábrázolni. Előzetesen átnézhetjük a készségeket, tisztelettel, hogy a bőrnek van-e kevés értéke, de nem ismételgetve. Tse zdaєtsya naїvnim és zrozumіlim, de vinikaє ezek a cégek fontos tény: a bőrszám egy vagy több pontot mutat a koordinátavonalon.

Visnovok

Ne feledje, hogy a darazsakhoz hasonló figurák, amelyeknek a grafikai lehetőség szerint a vonal mögött kell lenniük. A világ magányosait egy ember találta ki nem vipadkovói módon - ha lerogyott a fotelba, rossz képeket néz, nem elég járni.

Legyen tisztelettudó és óvatos a gyors ütemtervekkel és díjakkal. A matematika szereti a pontosságot, mint egy iskolában fejlődő tudomány. Tegyen egy kis erőfeszítést, és ne kapjon jó jegyeket.