Конспект НОД: «Порівняння груп предметів, взаємне розташування предметів у просторі. Заняття з наочної геометрії "Взаємне розташування предметів у просторі методична розробка з математики (1 клас) на тему Напрямок руху взаємний р

Розділи: початкова школа

Цілі заняття:

  • Формувати вміння орієнтуватися на місцевості, визначати розташування одного об'єкта по відношенню до іншого.
  • Вчити зображати різні геометричні постаті.
  • Розвивати творчі здібності дітей.

Хід заняття

I. Перевірка домашнього завдання:

  1. Накресліть похилу пряму, позначте точки В і С, що лежать на цій прямій, і точки А і D, що не лежать на прямій.
  2. Намалюйте замкнуту та незамкнену криві лінії.
  3. - Вовк женеться за Зайцем.

Дорисуй паркан так, щоб Вовк не міг схопити довговухого:

ІІ. Робота над новим матеріалом:

З'ясувати наявні у дітей уявлення про знаходження об'єкта ліворуч, праворуч, вгорі, внизу, за, під, перед, між, всередині, зовні:

1) - Мандруючи вертольотом, ми побачили казкове озеро.

Демонстрація плаката:

В нього є внутрішня область - Це саме озеро, кордон – це стик берега та озера, зовнішній кордон – берег.
- Ми скинули з вертольота мішки 1 та 2. Куди вони впали – у воду чи на сушу?

2) - З якого боку вікна у нашому класі? Двері?
3) - Що знаходиться всередині, а що поза банками?
4) – Я стою в центрі класу. Що знаходиться ліворуч (праворуч, попереду) від мене?
5) Розучування пісеньки:

Рух по колу:

А я по лузі, а я по лузі,
Я по лузі гуляла. (2р.)

Пританцьовуючи, підняти праву руку:

Ручку праву, ручку праву,
Тієї, що я пишу,
Підняла, підняла.

Жартівливий рух "До побачення":

Ручкою лівою, ручкою лівою,
Я подружку помахаю,
Я подружки помахаю.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Розглянь рис.

Домалюй будиночок і розкрий його так, як тобі хочеться.
- Намалюй праворуч від будиночка ялинку, а зліва - берізку.

Розглянь рис.

З трьох кубиків червоного, жовтого, зеленого кольорів хлопчик виклав фігуру. Розфарбуй кубики так, щоб червоний був вище зеленого, а жовтий кубик був праворуч від зеленого кубика.

IV. Робота біля дошки.

На дошці малюнок:

На малюнку ліворуч стоїть будиночок зайця, а праворуч – будиночок цуценя. Зайцю треба перейти до цуценя так, щоб кожна берізка була праворуч від нього, а кожна ялинка – ліворуч.
- Намалюємо доріжку зайця:

V. Фізкультхвилинка.

Двигуна вправа "Дзеркало".

Хлопці стоять на своїх місцях та виконують ті рухи, які їм показує дорослий, чітко копіюючи їх. Вчитель грає роль дзеркала, яке дивляться учні. Вони повинні:

  • завмерти дома;
  • повернутись праворуч, ліворуч;
  • постояти на пальчиках;
  • постояти на пальчиках з закритими очима;
  • постояти на пальчиках і поморгати очима;
  • покидати головою, начебто погоджуються з чимось;
  • постояти, поперемінно піднімаючи над головою ліву та праву руку з розімкненими пальцями;
  • постояти, обіймаючи себе за шию то лівою, то правою рукою.

VI. Повторення вивченого матеріалу:

1) - Послухайте жартівливий вірш:

Філя та Муля – два розумні собаки.
Живуть один від одного вони далеко.
І, щоб розлука змінити стан,
Вирішили виміряти відстань.
Але самі вирішити завдання не можуть!
Покликали собачку Довжину на допомогу.
Запитали поради: "А як же нам бути?"
Довжина посміхнулася, позіхнула, хитнулася
І стала від хати до хати ходити.
Потім між ними вона простяглася...
А Філя і Муля дивляться з подивом,
І бажають відповіді вони з нетерпінням.
Лежала Довжина, від сорому не дихаючи,
Від горя не може піднятися та встати.
Вона одиниць виміру не знала
І не вміла себе порахувати.

А знаєте одиниці довжини? Повторимо ще раз...

2) - Намалюй по точках фігуру:

3) - Накресли дві прямі, що перетинаються.
4) - Накресли незамкнену криву лінію. Познач червоним олівцем крапки Ві З,що лежать на ній, і зеленим - крапки Доі N, що не лежать на кривій лінії.
5) - Виклади з сірників:

VII. Домашнє завдання:

Придумай і виклади візерунок із сірників, замалюй його в зошит.

  • люстру у верхньому лівому кутку кімнати;
  • вазу із фруктами на столі;
  • червоний носок на лівій нозі свині;
  • зелений носок на правій нозі свині;
  • тарілку під столом;
  • ніж ліворуч від столу;
  • цукерку праворуч від столу;
  • ложку перед столом.

Для правильного виконання завдання – прочитати книгу С.Маршака "Кошкін дім".

Математика, 1 клас,

Вчитель початкових класівБуланова Тетяна Єгорівна

Розділ «Порівняння та рахунок предметів».

Урок 3. «Розташування предметів»

Цільові установки:

Предметні: в спільної діяльностіз учителем вчитися спостерігати, аналізувати і описувати розташування об'єктів з використанням слів: нагорі-внизу, вище-нижче, верхній-нижній, ліворуч-праворуч, ліворуч-правіше, поруч, біля, посередині, під, у, над, перед, за , між, близько-далеко, ближче-далі, попереду-ззаду.

Метапредметні:

регулятивні- у спільній діяльності з учителем навчатися приймати навчальне завдання (через читання та обговорення теми уроку); виконувати під керівництвом вчителя навчальні дії у практичній та розумовій формі (при виконанні завдань з підручника, робочого зошита, на дошці); фіксувати (усно) наприкінці уроку задоволеність/незадоволеність своєю роботою на уроці;

пізнавальні- орієнтуватися в інформаційному матеріалі підручника (через систему навігації: початок уроку, пояснення нового матеріалу, зразок для виконання у зошиті); спільно з учителем здійснювати пошук необхідної інформації (під час роботи з підручником - текст, ілюстрація); під час виконання завдань під керівництвом вчителя проводити порівняння, здійснювати аналіз об'єктів;

комунікативні- Використовувати прості мовні засоби; включатись у діалог з учителем, в обговорення; відповідати на запитання вчителя.

Особистісні : усвідомлювати суть нової соціальної ролі учня, приймати норми та правила шкільного життя, відповідально ставитися до уроків математики (щодня бути готовим до уроку), дбайливо ставитися до підручника та робочого зошита; виявляти позитивне ставленнядо навчального предмета "Математика", усвідомлювати його значення.

Хід уроку

Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.

Усні вправи та практична робота.

1) Рахунок у межах 10. Порівняння предметів за розміром.

Вчитель виставляє на полицю по одній іграшці тварин: заєць, жираф, мавпа, слон, лисиця (всього 5). Учень думає про себе.

    Скільки іграшок? (Всього 5 іграшок.)

Потім вчитель просить учня поставити ще одну іграшку (ведмідь).

    Скільки стало іграшок? (стало 6 іграшок.)

    Хто з цих тварин найвищий? найтовстіший? найменший? І т.д.

    1. Розташування предметів у просторі.

Гра «День-ніч».

    Назви іграшку зліва від жирафа; праворуч від слона.

    Хто стоїть між мавпою та лисицею? Хто в цьому ряду перший ліворуч? Хто останній?

    Практична робота. "Геометричне лото".

    Поклади перед собою на парту жовте коло, зверху червоне коло, знизу зелене. Що вийшло? (Світлофор.)

    Візьми у ліву рукутрикутник, а праву - квадрат. Покажи.

    Розкажи, що ви бачиш на парті, під партою, над головою, попереду, позаду, ліворуч, праворуч.

Фізкультхвилинка.

Наш мішутка потягнувся,

Раз нахилився, два нахилився.

Лапи в сторони розвів,

Меду, мабуть, не знайшов.

Робота за підручником.Виконання завдань на с. 8-9 підручники.

    По картинці на с. 8, де зображені кошенята, учень під керівництвом вчителя складає невелику розповідь, використовуючи слова "на", "над", "ліворуч", "праворуч", "за", "вгорі", "внизу". Щоб полегшити першокласнику завдання, вчитель може ставити учневі такі питання: «Що розташоване в кімнаті ліворуч від крісла? праворуч від нього? над кріслом? під кріслом? Хто сидить у кріслі ліворуч від білого кошеня? Хто праворуч? Хто грає під столом? Що стоїть на столі? Хто сховався за завісою? Хто спить на підвіконні? Що стоїть праворуч від нього? Де стоять книжки? Хто забрався на полицю? І т.д.

    Друге завдання на с. 8 має на меті з'ясування відносності позицій справаі ліворуч.Тут першокласник повинен помітити, що на обох картинках ведмежа тримає синій м'яч у правій лапці, а червоний – у лівій. Тому на кожній картинці відносно ведмежасиній м'яч буде праворуч від нього, а червоний – ліворуч. Однак щодо до читачана малюнку ліворуч синій м'яч розташований ліворуч від ведмежа, а червоний - праворуч. І навпаки, коли ведмежа повернулося до нас спиною, то синій м'яч буде праворуч від ведмежа, а червоний – ліворуч від нього.

    Закріплення уявлень про взаємне розташування предметів.Розглядаючи картинки до казок «Бременські музиканти» та «Ріпка», учень складає невелику розповідь із використанням вказаних під картинками слів. Можна цю роботу здійснити так. Вчитель починає пропозицію, а учень його закінчують. Наприклад, на першому малюнку можна скласти пропозиції з таким початком: «Вгорі стоїть...», «Унизу...», «Над собакою...», «Під котом...».

    Повторення.Порівняння за формою, кольором, розміром.

    Аплікація.Виконує завдання щодо взаємного розташування предметів (на парті). За наявності часу корисно провести додаткову роботу з перетворення отриманої картинки. Наприклад, вчитель просить учня змінити картинку так, щоб яблуня стояла ліворуч або за ним. Можна запропонувати учневі скласти з тими самими предметами свою картинку і потім пояснити, де знаходиться. Важливо стежити, щоб учень, захопившись творчістю, не втратив почуття правдоподібності і об'єктивно оцінював естетичну значимість власного творіння.

Фізкультхвилинка.

Вранці встав гусак на лапки,

Приготувався до зарядки.

Повернувся вліво, вправо,

Присідання зробив плавно,

Журавлиною почистив пух

І скоріше за парту – плюх.

Робота у зошиті.Виконання першого завдання (візерунок з хрестиків) можна ускладнити, зв'язавши з новим матеріалом. Для цього вчитель пропонує спочатку намалювати в ряд лише три хрестики. Потім обвести синім кольором клітинку, в якій хрестик у середині, хрестик ліворуч від нього укласти в клітинку жовтого кольору, а праворуч – червоного.

Підсумок уроку.

    Що цікавого було сьогодні на уроці?

    Які слова допомагають знайти предмет?

    Що ви малювали у зошиті?

Завдання.Розкажи вдома, яку ти склав картинку з фігур програми.

План-конспект уроку математики 1 клас

Тема. Взаємне розташування предметів у просторі (ліворуч, праворуч, на, над, поруч, під, усередині).

Ціль : вивчати визначати просторове розміщення предметів щодо даного предмета, щодо іншого предмета; вчити володіти поняттями зліва, справа, над, поруч, під, усередині; розвивати уяву, первинне вміння доказово розмірковувати, графічні навички, емоційно-вольове середовище; виховувати любов до математики, усидливість, наполегливість у виконанні завдань.

Обладнання : набірне полотно, лічильний дидактичний матеріал, роздатковий матеріал «Світлофор», геометричний матеріал.

Хід уроку

    Орг. момент.

    Мотивація до навчальної діяльності.

Я рада, що ви зібралися тут, друзі.

І гадаю, зустрілися ми не дарма.

Ми будемо вчитися сьогодні вирішувати,

Досліджувати, порівнювати та розмірковувати,

Секрет математики знову відкриватиме.

Сьогодні на уроці ми уважно слухатимемо вчителя та один одного, спостерігатимемо, намагатимемося запам'ятовувати та розуміти.

Девіз нашого уроку: «Знаєш – кажи, не знаєш – слухай».

    До онтроль, корекція та закріплення знань учнів.

I . Усне опитування.

    Гра «Порахуй предмети».

На набірному полотні виставлені предмети.

Порахуй кількість предметів.

Назвіть порядковий номер кожного предмета.

Якщо поміняти два предмети подекуди, чи зміниться загальна кількість предметів? (Ні.) А їхні порядкові номери? (Зміняться.)

* Робота із геометричним матеріалом.

Викладіть перед собою 2 трикутники, 2 квадрати, 2 круги.

Розташуйте фігури так, щоб кола були праворуч від

квадратів і ліворуч від трикутників.

Перерахуйте фігури візерунка.

Фізкультхвилинка

III . Вивчення нового матеріалу.

    Підготовка до вивчення нового матеріалу.

    Встановлення на увагу.

Скажіть, чи змогли б ви правильно викласти геометричні фігури у візерунку, якби не було вказано положення одних фігур стосовно інших?

Слова ліворуч, праворуч, на, над, під, поруч і т. д. допомагають описати положення предметів щодо один одного. З їхньою допомогою ви можете уявити, як розташовуються предмети у просторі, навіть якщо не бачите їх.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці навчимося давати правильний опис розташування предметів у просторі за допомогою слів ліворуч, праворуч, попереду, ззаду, на, над, поруч, під, усередині.

    Пояснення нового матеріалу.

* Робота з с роздаточним матеріалом"Світлофор".

Завдання 1 (с. 7)

Давайте увійдемо до країни Математики з пішохідного переходу.

Допоможе нам у цьому світлофор – регулювальник руху.

Які «очі» є у світлофора? Про що вони говорять?

Який наказ надає кожен колір світлофора?

*Аналіз ситуації на малюнку. Визначення розташування предметів у просторі.

Завдання 2 (с.7).

*Що б ви порадили кошеняті?

*Складання опису за сюжетним малюнком.

Завдання1 (с.8).

З якої казки ці герої?

Розкажіть, як вони тягнуть ріпку, використовуючи слова попереду, ззаду, поруч.

Про кого можна скласти речення, використовуючи слова на?

IY . Закріплення та узагальнення знань учнів

    Хвилина каліграфії.

Продовжіть візерунок, а потім розфарбуйте прапорці, повернені праворуч.

2. Гра «Ліва – права».

Я називатиму звірів та квіти. Коли називаю квітку, піднімайте праву руку, коли почуєте назви звіряву руку.

* Робота з геометричним матеріалом.

З

Розташування фігури так.

С – синій

К – червоний

З – зелений

Ж – жовтий

Де розташований червоний гурток? Зелений квадрат? Синій трикутник?

Я опишу розташування фігури, а ви повинні сказати, що це за фігура.

* Гра «Твій клас».

Хто сидить ліворуч від тебе? Попереду тебе?

Що знаходиться над твоєю головою?

Що лежить усередині твого портфеля?

Як звати однокласника, який сидить поряд із тобою?

Y. Підсумок уроку.

Про що говорили на уроці?

Який сигнал світлофора можна переходити дорогу?

Які слова вказують положення предметів у просторі?

(Зліва, справа, поруч, попереду тощо)

Програмний зміст:

1. Продовжувати вчити дітей встановлювати рівність груп предметів, закріплювати поняття більше, менше, стільки;

2. Закріплювати навички рахунку не більше п'яти;

3. Удосконалювати вміння розрізняти та правильно називати геометричні фігури;

4. Закріплювати уявлення про просторових відносинах: "ліворуч-праворуч", "за-перед", "над-під", "між".

Матеріал:

Конверт із листом, логічні блоки Дьєнеша, гра «Збери за зразком», дві клумби (обруча), фігурки для ковроліну.

Хід заняття.

Діти сидять за столами, раптом чується стукіт у двері.

Хлопці, а ви знаєте, хто це до нас прийшов?

А вам не здається, що цей зайчик якийсь про незвичайний?

Подивіться, що він складається?

Так хлопці, він із геометричних фігур.

Хлопці, а зайчик плаче. Він у листі пише, що зла чаклунка зруйнувала його будинок і від нього залишилися одні фігурки.

А подивіться, яка у мене є чарівна коробочка, ви хочете дізнатися, що в ній? (Діти обмацують геометричні фігурки).

Яку фігуру ти дістаєш?

Трикутник.

Правильно, а чому він так називається?

(Діти дістають фігурки)

- Хлопці, своєму листі зайчик просить допомогти побудувати новий будинок, допоможемо йому?

На столі лежать геометричні фігури, з них нам треба звести будинки.

З яких геометричних фігур ви збудували будинки?

З квадратів, прямокутників та трикутників.

Подивіться, яке гарне місто у нас вийшло!

А давайте ми з вами наше місто прикрасимо клумбами!

(На стіл викладаються дві клумби-обручі: жовта та червона.)

В одну клумбу посадимо лише червоні квіти, а в іншу, лише жовті.

Діти, порахуйте скільки жовтих кольорів? - 5.

А скільки червоних кольорів? – 1.

А що можна сказати про жовтих квітах? - Їх багато.

А червоний? - один!

Молодці хлопці! Тепер місто для зайчика стало ще кращим!

Хлопці, мабуть, зайчику нудно жити у такому великому місті?

Давайте зробимо йому друзів!

На столах, у конвертиках лежать геометричні фігурки, з них нам треба викласти таких же зайчиків, як і наш гість. Будьте уважні!

Молодці хлопці, добрих друзів ви зробили для нашого зайчика! Тепер йому буде не самотньо!

Тепер у зайчат є таке велике місто, а ви знаєте, на чому можна пересуватися з будиночка в будиночок?

(На машині, трамваї, тролейбусі, автобусі...)

А ще можна пересуватися велосипедом!

А яку геометричну фігуру нагадують вам колеса велосипеда?

Коло, правильно. А ви теж хочете покататися на велосипеді? Тоді поїхали!

Фізкультхвилинка:катання на велосипеді, лежачи на килимку.

Хлопці ви всі такі молодці! Ви зробили друзів нашому гостю, збудували для них місто, прикрасили його клумбами!

А давайте зробимо їм ще один подарунок, адже друзям приємно дарувати подарунки. А подаруємо ми картину!

Згодні?

(Робота на ковроліні.)

Я посаджу дерево.

Олена, посади траву перед деревом.

Діана, повіше сонечко над деревом.

Сашко, постав дівчинку праворуч від дерева.

Женя, постав будиночок ліворуч від дерева.

Оля, посади між будиночком та деревом квітка.

Ось яка гарна картина в нас вийшло!

Вам подобається?

Мені здається, що зайчатам теж дуже подобається картина!

Заєць: Спасибі велике! А чи можна мені ще прийти до вас у гості, мені у вас так сподобалося?

Заєць: Хлопці, хлопці, я забув, з яких геометричних фігур ви будували нам місто?

(Відповіді дітей.)

Тепер ми й самі зможемо будувати собі будинки, ви ж нас навчили, дякую вам! Нам настав час прощатися. До побачення!