Алгоритм складання трицифрових чисел. Багато прикладів із тризначних чисел

Клас: 3

Цілі уроку:

  • ознайомити з прийомом письмового додавання тризначних чисел.
  • удосконалювати обчислювальні навички, уміння розв'язувати завдання;
  • розвивати пізнавальний інтерес, уміння розмірковувати

ХІД УРОКУ

1. Повідомлення теми та цілей уроку

– Здрастуйте, хлопці, сьогодні на уроці математики ми з вами маємо зайнятися дуже важливою справою – вивчення нової теми.

Щоб правильно скласти,
Потрібно правильно дружити.
Є сварка або битва,
Не вийде складання.
Ми числа тризначні
Складатимемо.
Я вірю, що чекає на вас успіх!
Тому що, хто намагається
У тих все виходить!

– Але перш за все ми з вами маємо зробити невелику розминку для мізків. І так приготувалися.

2. Усний рахунок

Бліц-турнір(Усно).

А) Володя гостював у бабусі два тижні та ще 3 дні. Скільки днів гостював Володя у бабусі? (17)
Б) Вітя проплив 25 метрів. Він проплив на 4 метри менше, ніж Сергій. Скільки метрів проплив Сергій?
В) У саду 36 старих яблунь та 18 молодих На скільки менше молодих яблунь, ніж старих?

Гра «Швидкі приклади», хто швидше порахує усно і дасть правильну відповідь.

Слайд №1(відповіді з'являються по клацанню, а діти перевіряють)

- Молодці, ви правильно і швидко впоралися з цим завданням. Зараз ми з вами маємо згадати рахунок сотнями та вирішити кілька прикладів.

І на підтвердження нашої теми ми маємо вирішити приклади. Розмістіть відповіді в порядку зростання, і дізнаєтеся, чим ми сьогодні займатимемося на уроці. Яке слово зашифровано?

Слайд №3 Гра «Шифрувальники»

– То чим же ми сьогодні з вами займатимемося на уроці?

3. Робота над новою темою

– Отже, ми з вами знаємо тему нашого уроку «Письмове додавання трицифрових чисел». Пропоную вам згадати та записати додавання двоцифрових чисел.

46 + 33 = 56 + 25 =

Двоє учнів виходять до дошки, повторюють та вирішують приклади.

– А хто зараз займе місце вчителя та пояснить складання трицифрових чисел. Як виконати обчислення? Діти пояснення проводять на прикладі:

437
+
125

Слайд №4

Звернути увагу на те, що коли йде перехід цифри в наступний розряд, її краще записати олівцем, щоб не забути. При поясненні потрібно скористатися алгоритмом. Діти цей приклад записують у зошит та вирішують.

4. Фізкультхвилинка:

Раз, два – вище голова,
Три, чотири – руки ширші,
П'ять, шість – тихо сісти,
Сім, вісім – ліньки відкинемо.

5. Робота над новим матеріалом, закріплення

– Пропоную відкрити підручники та самостійно вивчити та закріпити додавання тризначних чисел, а потім розповісти один одному (робота в парах).

Зараз ми з вами закріпимо отримані знання, приклади записуємо у зошиті.

– Ми звернемося до підручників та вирішимо завдання. Складемо короткий запис і розв'яжемо завдання:

Слайд №6

– Скільки квитків було?
– Скільки продали?
– Відомо точну кількість?
- Що треба дізнатися в задачі?
- Складіть програму, запишіть рішення.

Розв'яжи приклади самостійно і доведи, що ти все зрозумів і навчився складати тризначні числа:

6. Підсумок уроку

- Хлопці, що нового ми сьогодні дізналися на уроці?
- Що повторили сьогодні на уроці?
– Виберіть, будь ласка, картку, яка, на вашу думку, близька до вас.

Слайд №7

Учні показують картки, висловлюють свою думку.

– Дуже дякую всім за роботу на уроці!

Тризначні числа – це числа, у яких використовуються три знаки. Наприклад, 112, 655, 452 та їм подібні числа. При зменшенні та додаванні одного знака виходять двозначні та тризначні числа відповідно. Однією з математичних тем, що відбуваються у третьому класі, є «Алгоритм складання тризначних чисел».

Цікавий метод складання трицифрових чисел допоможе учням розібратися у темі. Знайомство з письмовим методом підсумовування тризначних чисел із переходом через розрядну одиницю обчисленням до стовпчика відточує освітні навички учнів 3 класу.

Для успішного складання чисел такого виду необхідно повторити складання двоцифрових.

Наприклад, у завданні необхідно обчислити наступний приклад: 22 + 15 + 55 + 28.

Перший крок - складання всіх десятків, що зустрічаються в прикладі: 2 + 1 + 5 + 2. Вийшло 10 десятків.

Другий крок - складання всіх одиниць, що зустрічаються: 2 + 5 + 5 + 8, що дорівнює 20.

10 десятків - це 100. 100 + 20 = 120.

Рішення прикладів складання двоцифрових чисел за допомогою цього методу відбувається куди швидше, ніж додавання звичним способом, де: 22+15, потім додавати 55 і складати з 28.

Навички складання таким способом двозначних чисел є добрим підґрунтям для підсумовування тризначних. У тестових роботах є можливість отримати нову інформацію. Наприклад, у завданнях, результатом обчислень яких є сума більше десяти, використовується додавання з переходом через розряд.

Якщо під час додавання виходить відповідь менше десяти, використовується додавання нерозрядного переходу.

Підготовляючи учнів до вирішення складніших завдань, вчитель використовує математичні приклади додавання чисел, сума яких у кінцевому підсумку дорівнює більше 100.

Аналогічно таким методом вирішуються і приклади із тризначними числами.

Наприклад: 335+44+456+20.

Перша дія - складання десятків: 33 + 4 + 45 + 2 = (33 + 45) + (4 + 2) = 78 + 6 = 84.

Друга дія - складання одиниць: 5 + 4 + 6 + 0 = (5 +0) + (4 +6) = 15.

84 десятки - це 840 скласти з 15, що дає в сумі 855.

Не менш цікавий метод для складання трицифрових чисел спростить вирішення завдання учням 3 класу.

Суть методу полягає у додаванні зліва направо, що полегшує отримання результату найважливіших цифр майбутньої відповіді.

Приклад, що відображає стратегію складання трицифрових чисел:

Перша дія зводиться до додавання 275 + 300. Далі необхідно додати 40, після чого додати 7. Після додавання перших трьох сотень, завдання підходить до додавання 40. Далі приклад полегшується тим, що залишається додати лише 7.

Цей процес вирішення показаний наступною схемою:

Завдання на усне додавання тризначних чисел можна вирішувати у такий спосіб доти, доки настане час додавання однозначного числа. Легкість цього методу полягає в тому, що додавання 275 і 347 вимагає запам'ятати всі шість цифр, проте 575 і 47, 615 і 7 – вимагає не забувати лише про п'ять і чотири цифри відповідно.

Вирішувати спрощену задачу в рази легше, ніж ту, яка представлена ​​у первісному складному варіанті.

У будь-якому прикладі додавання метод зліва направо має таку послідовність:

  • складання сотень
  • складання десятків
  • складання сотень та десятків разом.

Вирішуючи про себе подібні завдання, цифри необхідно саме чути, а не використовувати метод візуального відтворення чисел. Підкріплення звуками допомагає освоїти цей спосіб набагато швидше.

Але не всім учням 3 класу підійде слухове сприйняття завдань.

Використання графічних презентацій – один із легкодоступних способів проведення уроку на цю тему.

Відображені за допомогою цікавих малюнків правила складання легше засвоюються учнями, ніж нудно подана інформація.

Крім того, можна подати математичні заняття у вигляді цікавих історичних фактів.

Традиційним способом, що використовується у багатьох школах, є додавання стовпчиком.

Приклад 1:

Насамперед потрібно складати одиниці. 1+7=8.

Третій крок – складання сотень. 2+3=5

Приклад 2:

Перший крок – складання одиниць. 8+2=10. Коли складають одиниці, у сумі дають десяток чи інше двозначне число, то останню цифру (хвостик двозначного числа) записують, а десяток запам'ятовують.

На другому кроці складають десятки, додаючи той десяток, який вийшов при складанні одиниць. В даному випадку це набуває наступного вигляду:

На третьому етапі складають сотні, додаючи до них ту сотню, що вийшла при додаванні десятків, тобто:

Такий метод підсумовування добре застосовується у листі, коли можна записати всі числа, які не увійшли до одиниць та залишків.

Маленькі таблички з алгоритмом підсумовування чисел із трьох знаків потрібно оформити барвисто, на кожен пункт наводити приклад. Спочатку пишуть одиниці під одиницями, далі десятки під десятками, на черзі додавання сотень. Закінчується відповіддю.

Спосіб, коли числа складають стовпчиком, робиться поетапно. Завжди складають цифри, які відповідають одна одній у розряді. Йде додавання від найменшого до більшого. Тобто одиниця з одиницею, сотня з сотнею тощо. Додавання в такий спосіб цифр називають арабським методом, оскільки підсумовуються порядку праворуч ліворуч.

Багато прикладів, коли при підсумовуванні двох або більше знаків у відповіді виходить сума, більша за 10. Тут одиницю відносять до наступного розряду. А на місці знака питання пишуть цифру на десяток менше виведеного результату. Наприклад, потрібно скласти 9 та 4. Вийшло 13. Цифру 3 потрібно поставити на місце питання, а 1 додаємо до суми чисел наступного (більшого) розряду.

Знання алгоритму знадобиться на вирішення рівняння, нерівності, висловлювання, під час вирішення завдань із кількома невідомими.

При складанні трицифрових чисел корисним буде знати, що таке ціле та приватне та як їх знайти.

Наприклад, 250 + 430 = 680. Ціле – це сума двох чисел, у разі 680.

Приватне у разі 250 і 430.

Щоб знайти невідому частину, треба з усього відняти відому.

Для перевірки додавання роблять віднімання, а для перевірки віднімання – додавання.

На уроці, присвяченому підсумовування чисел, що складається з трьох знаків, учням буде корисно дізнатися про деякі факти про них.

Цікавим числом є 999. Воно не тільки найбільше із тризначних чисел, а й у перевернутому вигляді перетворюється на інше число – 666.

Найменше трицифрове число - 100.

Рівень підготовки учнів можна перевірити за допомогою підручника М. І. Моро. Крім завдань підручник містить відповіді та правила, за допомогою яких вирішуються математичні вправи.

Робота з тризначними числами допомагає учням розвивати розумову активність, виховувати уважність до навколишніх дій та явищ.

Математичні приклади привчають дітей до самостійного рішенняпроблеми, спочатку проаналізувавши ситуацію.

В інтернеті величезною популярністю користуються онлайн-тренажери, за допомогою яких легко засвоїти алгоритм складання тризначних чисел у третьому класі. Вони несуть у собі велику користь для дітей початкової школи, розвиваючи навички та дрібну моторику, уважність, аналіз дій.

Для успіху у вправах, пов'язаних із рішенням методом стовпчика, визначальним фактором є постійне мозкове тренування. Досягти високих показників на швидкість вирішення можна лише за щоденних заняттях.

Відкритий урок з математики у 3 класі.

Тема уроку: «Письмове складання трицифрових чисел».

Мета уроку: формувати вміння виконувати письмове складання трицифрових чисел.

Завдання:

    повторити порозрядний спосіб складання чисел;

    сформулювати алгоритм складання трицифрових чисел;

    формувати вміння застосовувати його у різних випадках;

    розвивати мову учнів, активізувати логічне мислення., формувати стійкість уваги;

    виховувати позитивну мотивацію до предмета, почуття дружби та взаємодопомоги.

Обладнання: зошити, підручник математики (авт. Богданович), магнітна дошка, зірки з цифрами, зірки з числами, картки із завданнями трьох рівнів, картки із завданням, картки – помічники з алгоритмом письмового складання, плакати із зображенням астероїдів, планет.

Хід уроку:

    Організаційний момент. Створення психологічного затишку.

    Хлопці, сьогодні ми маємо незвичайний урок. Я бачу ваші сяючі обличчя. Це говорить про ваш гарний настрій, отже. Урок у нас буде вдалим.

    Давайте прочитаємо слова, записані на дошці:

Нехай суворі вітри нам дме в обличчя,

Всі шляхи нам, хлопці, відкриті,

Ми піднімемося до зірок, пропливемо морями,

Ми – шукачі, ми – слідопити.

    Подумайте над словами цього вірша. Чим ми займатимемося на уроці? (Будемо долати труднощі, виконувати складні завдання, дізнаватися про нове.)

    Справді, ми багато дізнаємося, зробимо відкриття і зробимо казкова подорожв космос. У космічному просторі нам потрібно не пропустити жодного сигналу лиха. Ми допомагатимемо всім, хто цього потребує.

    Актуалізація знань.

    Давайте перевіримо, чи готові ви до такої подорожі.

На дошці:

(Зірки червоного кольору із цифрами: 9, 0, 1; жовтого кольоруіз цифрами: 2, 6, 7; зеленого кольору із цифрами: 4, 8, 3.)

    Назвіть числа, які можна скласти, використовуючи зірки червоного кольору. (109, 901, 910, 190)

    Про що говорить цифра «0» у цих числах? (Про відсутність якогось розряду.)

    Назвіть найменше число.109)

    Назвіть розрядний склад цієї цифри.(1 сотня, 0 десятків, 9 одиниць)

    Назвіть попереднє число? (108) Наступне? (110)

    Назвіть найбільше число.(910.) Що означає цифра 0 у цьому числі?

    Назвіть попереднє число.(909) Наступне. (911)

    Складіть та назвіть числа, використовуючи зірки жовтого кольору. (267, 276, 627, 672, 726, 762.)(Числа виставляються на магнітній дошці.)

    Назвіть число, яке містить 26 десятків.(267.)

    (2с. 6дес. 7 од.)

    (2 сотні та 67 одиниць.)

    (267 од.)

    Назвіть число, яке містить 72 десятки.(726.)

    Скільки сотень та одиниць у цьому числі?(7с. та 26 одиниць.)

    Скільки всього одиниць у цьому числі?(726 од.)

    Скільки сотень, десятків та одиниць у цьому числі?(7 с. 2 д. 6 од.)

    Складіть та назвіть числа, використовуючи зірки зеленого кольору. (483, 438, 348, 384, 834, 843.)

    Розташуйте числа у порядку зростання.

Назвіть найменше число. (348.)

    Подайте його у вигляді суми розрядних доданків.(300+ 40+ 8)

    Назвіть найбільше число. (843.)

    Подайте його у вигляді суми розрядних доданків. (800+40+3)

    Отже, що спільного у всіх чисел, які ви склали. (Вони тризначні.)

    Чому вони так звуться? (Вони складаються із трьох знаків (цифр).)

    Назвіть, із яких розрядів складаються трицифрові числа? (З сотень, десятків, одиниць.)

    Я бачу, що до подорожі ви готові, можна вирушати в дорогу.(На дошці вивішується картинка із зображенням літального апарату.)

    Ваші зошити сьогодні перетворюються на бортові журнали.

Запишіть число. Класна робота.

    На нашому пульті керування спалахнула червона лампочка. Це означає, що нас просять про допомогу. Приземляємось. Стало відомо, що до найближчої планети наближаються астероїди. Нам потрібно змінити траєкторію їхнього польоту, для цього потрібно дізнатися номер кожного астероїда і розташувати їх у порядку зменшення.

На дошці відкривається плакат із зображенням падаючих астероїдів.

(300 + 40 + 5) + (200 + 20 + 4)

(400 + 50 + 4) + (300 + 5)

(600 + 30 + 2) + (20 + 4)

(400 + 20 + 3) + (200 + 50 + 6)

    Знайдіть значення кожного виразу зручним способом. Що для цього треба зробити? (Спочатку складати сотні, потім десятки, потім одиниці та отримані результати скласти.)

    Які числа ви складали у кожному виразі.

Розташуйте астероїди в порядку зменшення (видалення).

    Молодці! Ви допомогли врятувати планету. Наш корабель продовжує свою подорож. Але що ж це? Знову чути сигнал лиха. Приземляємось.

    Постановка навчальної задачі.

    На цій планеті знаходиться група вчених-землян. Вони проводять тут свої розрахунки. Але на їхню станцію прорвалися космічні пірати та знищили розрахунки. Ми маємо допомогти відновити ці розрахунки.

На дошці відкривається запис:

6 3 5 9

+ 5 7 + 6 4

6 8 7 1 1 3

    Знайдіть помилки. (У першому прикладі неправильно записані доданки, а у другому – неправильно виконані обчислення.)

    Запишіть і розв'яжіть ці приклади в зошитах правильно. (Один учень біля дошки працює самостійно.)

    Перевірка: промовлення правильного рішення.

А тепер відновіть цей запис:

5 3 4 2 7 6

+ 1 5 5 + 1 5 2

6 9 9 2 9 1 2

(Біля дошки працює менш підготовлений учень.)

Якщо виникла труднощі: Якщо немає труднощів:

    У чому причина скрути? - Чим останній приклад

(Не відомий алгоритм відрізняється від попередніх?

складання трицифрових чисел.) Складаються трицифрові числа.)

    Яка тема нашого уроку? (Письмове додавання тризначних

чисел.

    Чому ми навчатимемося на уроці? (Вчимося будувати алгоритм складання трицифрових чисел або уточнимо цей алгоритм.)

    "Відкриття" дітьми нового знання.

    Яким способом ви пропонуєте будувати новий алгоритм? (По аналогії з алгоритмом складання двоцифрових чисел.)

    Як записуватимемо тризначні числа в стовпчик? (Так само як і раніше: одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями.) Це перший крок.

    Як будемо вести додавання? (Так само за розрядами.)

    2-й крок – складаємо одиниці.

    3-й крок – складаємо десятки.

    4-й крок – складаємо сотні.

    5-й крок – читаємо відповідь.

    Повторіть ще раз алгоритм додавання трицифрових чисел. (Одночасно виставляються картки-помічники (кроки алгоритму) на дошці.)

    Відкрийте підручник на с. 59. Прочитайте висновок у підручнику. Порівняйте його із висновком, який ми склали самі. (Вони однакові.)

    Отже, ми з вами вивели правильний алгоритм.

Фізкультхвилинка.

Не позіхай на всі боки,

Ти сьогодні космонавт!

Починаємо тренування,

Щоб сильним стати та спритним.

Руки в сторони поставимо,

Правою ліву дістанемо,

А потім навпаки.

Раз – бавовна, два – бавовна,

Повернися ще раз.

Один два три чотири,

Плечі вище, руки ширші.

Опускаємо руки вниз,

І за парти знову сідай!

    Первинне закріплення.

    Яке відкриття ми з вами зробили? Як виконувати письмове складання трицифрових чисел?

Користуючись виведеним алгоритмом, виконаємо інші розрахунки

вчених за завданням №2 підручника. Працюємо із коментуванням.

(Один учень біля дошки.)

6 . Самостійна робота із самоперевіркою.

І, нарешті, останні розрахунки вчених. У вас на партах лежать картки із завданнями. Завдання трьох рівнів: рівень "А" легкий, рівень "Б" середній за складністю та рівень "В" - складний. Ви можете вибрати, завдання якого рівня ви виконуватимете. Можна вирішити завдання двох рівнів.

(Діти обирають завдання та виконують їх.)

Рівень №1.

Розв'яжи приклади:

115 338 137 513 264 348

+ 263 + 51 + 622 + 344 + 735 + 231

Рівень №2.

Запиши приклади у стовпчик і розв'яжи їх.

115 + 285 604 + 156 156 + 139

417 + 367 398 + 87 188 + 58

Рівень №3.

Віднови пропущені цифри.

2 * 3 2 8 * 3 2 6 * 5 * 3 * 5 * 2 *

+ * 5 * + 3 * 6 + * * * + * 6 + * 1 * + 5 * 3

7 1 2 * 0 2 8 0 7 3 2 9 7 3 9 7 4 1

    Перевірте, чи правильно ви виконали за стандартом. (Надаються відповіді до завдань.)

Впорався

Сумнівався

Не впорався

    Молодці! Ви добре попрацювали і цінні відомості, знищені піратами, відновлені.

7. Включення нового знання до системи знань.

    Ми пролетіли більшу частину шляху. Нас просять приземлитися на планету роботів, де вийшов з ладу головний робот. Щоб він заробив, ми повинні з'ясувати, чи вистачить йому деталей для ремонту.

    Прочитайте завдання на картках.

Завдання №1.

Першого дня для ремонту робота на планету доставили 250 деталей, а другого дня втричі більше. На скільки більше деталей доставили другого дня, ніж першого?

Завдання №2.

Першого дня для ремонту робота на планету доставили 254 деталі, а другого дня на 167 деталі більше. Скільки всього деталей доставили на планету за два дні?

    Виберіть ту задачу, для вирішення якої ми використовуватимемо новий алгоритм складання трицифрових чисел. (Завдання № 2.)

    Про що йдеться у задачі?

    Що відомо у задачі?

    Яке питання?

    Які слова для короткого запису слід взяти?

    Що для цього треба знати?

    Чи нам усе це відомо?

    Чи можемо дізнатися?

    Як?

    Як дізнатися, скільки всього деталей доставили на планету?

    Запишіть розв'язання задачі самостійно. Додавання виконайте письмово.

(Один учень працює біля дошки.)

    254

+ 167

421 (д.) доставили другого дня.

    421

+ 254

675 (д.)

Відповідь: загалом на планету доставили 675 деталей.

    Ми дізналися, скільки привезли деталей, але не знаємо, скільки потрібно роботу для ремонту. Щоб дізнатися про це число, давайте вирішимо рівняння:

Х - 347 = 272

Х = 272 + 347272

Х = 619 + 347

619

Чи вистачить роботу доставлених деталей?(Так.)

    Підсумкова рефлексія.

Робота ми полагодили, настав час повертатися додому. Подивіться, яке чудове сузір'я нам зустрілося на шляху додому.

(Відкривається плакат (напис виконаний із зірочок):

Н А С Т Р О Е Н І Є

    Давайте на згадку візьмемо собі по одній зірочці. Якщо до кінця подорожі у вас чудовий настрій, то візьміть червону зірочку, якщо хороша – жовта, не дуже хороша – зелена.

    Із чим пов'язаний ваш настрій?

    Яке завдання ставили?

    Чи вдалося вирішити поставлене завдання?

    Яким способом набули нового алгоритму?

    Де можна застосувати нове знання?

    Що на уроці у вас добре виходило?

    Над чим ще треба попрацювати?

Домашнє завдання: скласти та вирішити за одним прикладом на новий

алгоритм.

Тема: «Рослини – живі організми. Дерева, чагарники, трав'янисті рослини»

Цілі:

    Ознайомити учнів із назвами груп рослин, із рослинами, які належать до цих груп;

    Дати уявлення про невидимі нитки у природі;

    Виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

    Про які багатства природи говорили на минулому уроці? (вода, повітря)

    Що таке повітря? (суміш газів: азот – 78%, кисень – 21%, вуглекислий газ – 1%)

    Роль повітря для всього живого?

    Що можете сказати про воду?

    У яких станах вода може бути у природі? (рідком, твердому, газоподібному)

    Від чого відбувається забруднення води?

    Чи можна сказати, що тільки з вчинками дорослих пов'язане забруднення води? А діти?

    Як потрібно витрачати воду та чому?

Висновок.Вода та повітря – особливі багатства природи, без яких не зможуть жити жодні живі істоти. Тому їх треба цінувати та берегти.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

1. Сьогодні ми з вами здійснимо подорож. Куди? Дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Будинок з усіх боків відкритий,
Він різьбленим дахом критий.
Заходь у зелений будинок,
Дива побачиш у ньому. (Ліс)

Подорожуватимемо лісом. Потрібно бути дуже уважним, щоб побачити чудеса. Те, що відбувається в лісі.

2. Ознайомлення з різноманітністю рослин.

Картина "Ліс" (проецується на екран).

Згадайте, коли ви ходили у ліс, які рослини зустрічали? Які ростуть у лісі?

Наша завдання– розділити усі ці рослини на групи.

Як ви вважаєте, на які?
Яка група буде першою?
Дерева.

А чим дерева відрізняються від інших рослин? (один великий ствол покритий корою, від нього багато гілок)

Чи всі дерева однакові у лісі?

Про які дерева йдеться?
російська красуня
Стоїть на галявині.
У зеленій кофтинці
У білому сарафані? (береза)

Весною зеленіла
Влітку загоріла
Восени одягла
Червоний корал. (горобина)

Ніхто не лякає,
А вона все тремтить (осика)

Кудрі у річку опустила
І про що то засумувала
А про що вона сумує
Нікому не каже (верба)

Що це за дівчина?
Не швачка, не майстриня,
Нічого сама не шиє,
А в голках цілий рік (ялина)

Чим ялина відрізняється від інших дерев? (замість листя голки)

Підсумок.Дерева бувають

    Які дерева ростуть у наших лісах? (береза, осика, ялина, сосна, кедр, модрина)

    А як назвемо одним словом ці рослини? (шипшина, горобина, малина, смородина) Чагарники.

    А чому? (Немає одного товстого стовбура, а кілька тонких)

    Які ще можете назвати чагарники? (акація, обліпиха)

    Які ще рослини можуть бути окрім дерев та чагарників?

    Як назвемо цю групу? Трави.

    Які ж трави можемо побачити у лісі? (кульбаба, мати-й-мачуха, реп'ях, ромашку)

Пропоную ближче познайомитись із травами лісу, послухавши вірші та загадки. (четверо учнів читають вірші та загадки)

У весняний сонячний день
Золота розквітла квітка
На короткій, товстій ніжці
Все дрімав він на доріжці,
А прокинувся, усміхнувся!
"От пухнастий я який!
Дивую всіх красою!
(мати й мачуха)

(Квіти жовті, дрібні, схожі на сонечко)
(перегляд на екрані через відеопроектор)

А що знаєте про цю рослину? (З листя і квіток заварюють чай і п'ють від кашлю та застуди)

Кульбабаживе і на лузі, і на узліссі, і в саду, і городи любить.

Пробивається крізь тріщини в асфальті, а може навіть зрости на старому даху будинку.

З нього варять мед та варення; з коріння роблять напій, схожий на каву. З молодого листя – салат. Кульбаба - ліки від безсоння, зубного болю і очних хвороб.

На що схожий кульбаба?

А які трав'янисті рослини у наших лісах? (чорниця, брусниця, морошка, лохина)

Згадаймо слова з пісні, яку ми навчали?

Трави можуть все, що завгодно:
Горло лікують, кашель лікують та ларингіт
Трав корисних у лісі так багато,
Тільки ти їх усі бережи!

Отже, наша подорож лісом завершується, підіб'ємо підсумки. (на дошці відкривається таблиця)

Висновок.Лісскладається з 3-х ярусів.

Лісназивають «легкими планети», бо ліс- Це фабрика з виділення кисню для життя людини та тварин. Чим більше висаджуватимемо дерев, чим менше вирубуватимемо лісів, тим чистішебуде повітря на планеті.

Фізхвилинка.

ІІІ. Закріплення

1. Екологічна задача.

Хлопці посадили невеликий ялиновий ліс. Вони ретельно його доглядали: всі доріжки в лісі заасфальтували, кожну травинку випололи, вигрібали і прибирали хвою, що опала. Незабаром ялинки перестали рости, загинули. Чому?

Лось на добу влітку з'їдає 35 кілограмів листя. А за десять днів? За місяць?

2. Цікаві факти.

* Чому подорожниктак названо? (зростає біля дороги, поширюється, прилипаючи до взуття людини)

* Е Шим «Хто стріляє?»
- Стій! Хто стріляв? Хто в мене потрапив?
– Я.
- Хто ти?
- акація.
- Навіщо?
- Ненароком.
- Бач, як влучно... Наче з рушниці.
- З чого стріляєш?
* З чого ж стріляє акація та навіщо?
(з висохлого стручка насінням для розмноження)
* У Москві в ботанічному саду влітку щороку цвіте тропічна водна рослина вікторія-круціана . Листя у нього такі великі, що витримують трирічну дитину і вільно тримаються на воді.

3. Продовжіть прислів'я.

    Ліс та вода – брат і (сестра).

    Багато лісу – (береги), мало лісу – (посади).

4. Вікторина.

    З якого дерева роблять сірники? (осика)

    А лижі? (береза). А піаніно? (ялина)

    У яких дерев восени листя червоне? (Клен, горобина)

    Які дерева дають солодкий сік? (береза, клен)

    Яку шкоду може завдати збирання соку дереву? (засохне)

    Чим схожі дерево та гвинтівка? (є ствол)

IV. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Ліс дуже любить піших,
Для них він зовсім свій.
Тут десь бродить дідька
Із зеленою бородою.
Життя здається іншим,
І серце не болить,
Коли над головою,
Як вічність ліс шумить.
(І. Нікулін.)

V. Домашнє завдання.

Намалювати малюнок будь-якої рослини та підібрати до неї загадку, або вірш.

Дякую за урок.

Відкритий урок з російської мови: "Склад слова" (3-й клас)

Цілі уроку:

    освітні:
    розвиток уміння розрізняти прийменники та приставки, правильно писати їх;
    продовжити роботу з уміння писати слова з вивченими орфограм;
    виділяти приставки у словах;

    розвиваючі:
    розвиток у учнів вміння виділяти головне щодо орфограммы, узагальнювати вивчене, вміння працювати самостійно, використовуючи проблемні питання, творчі завдання;
    розвиток мислення, уваги та мови учнів;

    виховує:
    виховання в учнів почуття позитивної оцінки та самооцінки.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна.

Методи навчання: словесно-наочний проблемно-пошуковий (евристичний), самостійна робота, ілюстративні.

Методичні прийоми:

    розповідь вчителя,

    проблемні питання,

    робота над новими поняттями,

    творчі завдання,

    практичні вправи.

Педагогічні технології:

    елементи технології проблемного навчання,

    елементи ігрової технології,

    здоров'я технологія, що зберігає (перехід від одного виду діяльності до іншого).

Хід уроку

1.Організаційний момент

– Я рада вітати сьогодні на уроці не лише вас хлопці, а й гостей. Сьогодні для нас хвилюючий та відповідальний урок. Як гостинні господарі спочатку зробимо їм увагу.

Ми раді вітати вас у класі
Можливо є класи і краще та красивіше.
Але нехай у нашому класі вам буде світло
Нехай буде затишно і дуже легко,
Доручено нам вас сьогодні зустрічати,
Але почнемо ж урок, не дарма час втрачати.

– Спасибі, сподіватимемося, що настрій наших гостей покращився і вони із задоволенням відпочивають у нашому класі та порадіють нашим успіхам. Ми зараз з вами вирушаємо в надзвичайну подорож, а ми на станції «Школа №43». Отже, розпочнемо наш урок. Відкрийте зошити, запишіть число.

2. Хвилина чистописання.

Перша станція «Відгадай-но».

– На цій станції ви повинні відгадати загадку та записати у зошитах першу літеру відгадки.

Справ у мене чимало -
Я білою ковдрою
Всю землю вкриваю
У кригу річки прибираю.

- Що це? (зима)

– Подивіться на зразок на дошці та гарно пропишіть літеру в зошиті. (Запис літер із З)

- А зараз підберіть до слова зима родинні слова і запишіть їх у зошит. Розберіть за складом. (Зима – зимовий, перезимувати, зимушка, зимувати, зимуючий.)

3. Постановка теми уроку

- Ми все ще знаходимося на станції "Відгадай-ка", відгадавши кросворд, ми дізнаємося, як називається тема нашого уроку. Ви повинні будете одночасно записувати слова в зошит і перевіряти їх по дошці.

    Чи не сніг і не лід,
    А сріблом дерева прибере. (Іній)

    Назвіть-но, хлопці,
    Місяць у цій загадці:
    Дні його – всіх днів коротші,
    Всіх ночей довші за ніч.
    До весни лягли сніги.
    Тільки місяць мине,
    Ми зустрічаємо Новий рік. (Грудень)

    Під Новий рік прийшов він у будинок
    Таким рум'яним товстуном.
    Але з кожним днем ​​він втрачав вагу
    І нарешті зовсім зник. (Календар)

    Верхній одяг. (Пальто)

    У реченні на службі
    З відмінком завжди він у дружбі.
    На нього вказує
    І слова все пов'язує. (Прийменник)

    Біля хати побував –
    Все вікно розмалював,
    Біля річки погостював –
    На всю річку міст мостив. (Мороз)

    Два коні в мене,
    Два коні.
    По воді вони возять мене.
    А вода тверда,
    Неначе кам'яна! (Ковзани)

    Щипле вуха, щипає ніс,
    Лізе у валянки мороз.
    Бризнеш воду - впаде
    Чи не вода вже. А лід.
    Навіть птиці не летить,
    Від морозу холоне птах.
    Повернуло сонце до літа.
    Що скажи за місяць це? (січень)

    Він у барлозі спить взимку
    Під великою сосною,
    А коли прийде весна
    Прокидається від сну. (Ведмідь)

    Поруч із двірником завжди.
    Розгрібаю сніг навколо.
    І хлопцям допомагаю
    Робити гірку, будувати будинок. (Лопата)

    Перед корінням підставляємо
    Цю частину. Як називаємо? (Префікс)

4.Робота на тему уроку

Вчитель: Як ви вважаєте, як називається тема нашого уроку? («Прийменники та приставки»). Ми вирушаємо в подорож до країни «Прийменників та приставок» і нас, звичайно, цікавитимуть слова з приставками та прийменниками. Які цілі ми поставимо?

– По-перше, ми маємо згадати, що ж таке приставка.

По-друге, ми повинні згадати, що таке прийменник.

– По-третє, необхідно згадати правопис прийменників та приставок.

Вчитель: Як бачите, чимало труднощів чекає на нас попереду, але в мене немає сумнівів у тому, що на нас чекає, незабутня подорож. Хлопці, що ви пам'ятаєте про приставки та прийменники?

– Що таке приставка?

Діти: Частина слова, що знаходиться перед коренем і служить для освіти слів.

Вчитель: А що таке прийменник?

Діти: Частина мови, яка служить для зв'язку слів у реченні.

Вчитель: А що ви пам'ятаєте про правопис прийменників і приставок?

Діти: Між приводом та словом можна вставити запитання або інше слово. Між приставкою та корінням не можна вставити запитання чи інше слово.

Чи може вживатися привід перед словом, що позначає дію?

Діти: Прийменника немає перед словом, що позначає дію.

Станція «Пограй-но»

– Я називатиму словосполучення, а ви заміните кожне словосполучення словом із приставкою. Наприклад: годинник на стіні – настінний годинник.

    Пов'язка на рукаві – …

    Крок без шуму – …

    Перехід під землею – …

    Камені під водою – …

    Порада без користі – …

    Роки до війни – …

    Значок на грудях – …

Станція «Знайди-но»

Гра «Хто нам дізнатися допоміг, де приставка, де привід?» (Робота в парах)

Вчитель: Запишіть слова. Виділіть приставки, підкресліть прийменники.

    (за)горою

  • (по)бігти

    (під)сосний

    (за)мерзнути

    (зав)ує

    (під)снігом

  • скотитися

    (у дворі

  • (під)сніжник

    (по) криє

  • (за вікном

    (на катку

    (за)морозити

- А тепер, хлопці, зробіть взаємоперевірку. Якщо завдання виконано правильно, поставте знак +, а якщо неправильно, то знак -.

5. Фізкультхвилинка.

Станція «Відпочивай-но».

(гімнастика для очей)

Ось хуртовина гуляти пустилася.
Сюди сніжинка приліпилася.
Ось вона літає, пурхає,
Слідкуйте за нею очима.

Станція «Відпочивай-но»

– Продовжуємо нашу подорож. Якщо у слові є приставка, то ляскають хлопчики. Якщо слово із прийменником – дівчатка.

Замітати, на санки, заморозив, біля завірюхи, біля сніжинки, прогулянка, до сніговика, поспішила, замітає, на вітрі, замерз, на ковзанці, замерзнути, з гори, пролісок.

6. Закріплення пройденого матеріалу.

Станція «Подумай-но»

(Робота в групах)

Картка 1

(Перевірочна роботаза картками)

Картка 1

- Доведи правильність своєї відповіді.

– Які словосполучення наголошують на красі зимового лісу?

Картка 2

- Поясни пропущені орфограми.

– Яку шубку почав приміряти заєць?

- Навіщо йому нова шубка?

Картка 3

– У чому сенс цього тексту?

– Навіщо потрібні годівниці?

- На яких уроках ми про це говорили?

- У кого з вас є годівниця для птахів?

Картка 4

– Як зимує білка?

- Хлопці, ви, мабуть, втомилися і я пропоную вам ще трохи відпочити.

7. Фізкультхвилинка

З ПРИ- приставкою – сісти,
З ПО-приставкою - піднятися
З ПІД- - підстрибнути, підморгнути,
З ПО-приставкою - посміятися,
З ВИ- - витягуємо руки,
З О - опустимо їх знову.
Ось і все настав час
З ПО - зарядку повторювати.
З ЗА - зарядку завершувати.

8. Підбиття підсумків.

– Яку тему ми вивчали на уроці? Як ви вважаєте, ми впоралися з поставленими цілями? Що запам'яталося чи сподобалося на сьогоднішньому уроці?

- Хлопці, відгадайте шараду.

Корінь мій є в ціні,
В нарисі знайти приставку мені
Суфікс мій у зошиті, все зустрічаємо
Весь же у щоденнику я і в журналі (О-цін-ка)