Конспект людина у групі суспільствознавство. Заняття з розвитку фонетичного сприйняття та лексико-граматичного структурування мовлення на матеріалі теми «Людина. Наше тіло. Вивчення нового матеріалу

Суспільствознавство, 6 клас

Урок № 14-15

Людина у групі

Д.З.: § 7, ?? (с.66), завдання (с.66)

© А.І. Колмаків


Цілі уроку

  • Усвідомити, що суспільство необхідне людині;
  • Підвестиучнів до розуміння те, що кожна група може вплинути на людини і в кожної групи існують певні правила поведінки та норми.
  • допомогти учнямспираючись на отримані знання, сформулювати та обґрунтувати свою позицію, свій погляд на запропоновану проблему;
  • виховуватиу учнів відповідальність за свої вчинки, рішення, вибір товаришів, занять, оцінки власного ставлення до людей інших груп

Знати та вміти

  • Описувати великі та малі, формальні та неформальні групи. Наводити приклади таких груп.
  • Характеризувати та ілюструвати прикладами групових норм.
  • Описувати з опорою на приклади взаємодія та співробітництво людей у ​​суспільстві.
  • Оцінювати власне ставлення до людей інших національностей та іншого світогляду.
  • , у яких виявилися солідарність, толерантність, лояльність, порозуміння
  • Дослідити практичні ситуації , пов'язані з виявленням місця людини групи, проявом лідерства.

Поняття, терміни

  • МіжособистіснІ стосунки;
  • взаємодія, взаємосприйняття, порозуміння;
  • симпатія та антипатія;
  • стереотипи;
  • офіційні відносини та особисті;
  • види міжособистісних відносин(знайомства, приятельські, товариські, дружба, кохання)

Вивчення нового матеріалу

  • Соціальні групи (великі та малі).
  • Людина в малій групі.
  • Групи формальні та неформальні.
  • Лідери.
  • Групові норми.

Актуалізація проблеми

  • Згадай! Що ти знаєш з курсу історії про те, чому люди в давнину не могли жити самотужки? В які групи вони об'єднувалися

Обговоримо разом!

Навіщо люди об'єднуються у групи

Що дає людині гурт?

Чи можна входити до різних груп одночасно?


ГРУПА - відносно стійка сукупність людей, які перебувають у взаємодії та об'єднаних спільними інтересами та цілями.


Лідер - це особистість, за якою всі інші члени групи визнають право брати на себе найбільш відповідальні рішення , що зачіпають їх інтереси та визначають напрямок та характер діяльності всієї групи.

Формальний – затверджений документально чиїмось рішенням

Неформальний – визнаний частиною суспільства, який виявив якості у справі


Групові норми- це сукупність правил, рекомендацій та вимог, які встановлює колектив для побудови взаємовідносин, взаємодії та спілкування всередині та поза ним.

Санкції- Засоби охорони групових норм.

Способи осуду (покарання)

Способи заохочення(підтримки)

Попередження

Подяка

невтішне прізвисько

оплески

підтримка

висміювання

відповідальні доручення

відмова від спілкування

премії

пам'ятні подарунки

виняток із групи

включення до групи



Картинна галерея (Підручник, с.64)

(В.І. Суріков (1848-1916). Степан Разін.

1906 р. ГРМ


Жив у світі людина (С.66)


ВИСНОВКИ:

  • За порушення правил людини можуть виключити із групи.
  • Протиправні групові дії ускладнюють вину окремої людини.
  • Відповідальність за власну поведінку людини у будь-якій групі завжди лежить на ньому.
  • Неприязнь та ненависть до інших людей заважають спілкуванню та руйнують особистість людини.

Перевір себе

  • Навіщо люди об'єднуються у групи?
  • Що дає група людині?
  • Підбери синоніми до слів «норми» та «санкції».
  • Знайди в тексті параграфа рядки, що ілюструють приказку «Один у полі не воїн».
  • Згадай, у яких ролях твої рідні, однокласники та друзі виявили себе з несподіваної струни.

рефлексія

  • Що впізнали?
  • Яким способом?
  • Чому навчилися?
  • Які зазнавали труднощів?
  • Чи цікаво було на уроці?

Завдання 1.

критерії


Тест 2.

Відповідь: ______________________


Завдання 3.


Тест 4.


Тест 5.


Завдання 6.


Тест 7.

Відповідь: _______________________


Тест 8.


Застосуй знання!

  • Які зміни у твоїх знаннях, уміннях, навичках відбулися після роботи з параграфом ?
  • Чому навчився?
  • Що допомогло досягти результату?
  • Що, на твою думку, з вивченого слід пам'ятати завжди?
  • Які проблеми зустрілися? Що допомогло їх подолати?

  • Робочі програми «Суспільствознавство. Предметна лінія підручників Л.М. Боголюбова. 5-9 класи». М: "Освіта", 2011 р.
  • Підручник Суспільствознавство. 6 клас. Виноградова Н. Ф., Городецька Н. І., Іванова Л. Ф. / За ред. Л. М. Боголюбова, Л. Ф. Іванової.
  • Робочий зошит. Суспільствознавство. 6 клас. Іванова Л. Ф., Хотеєнкова Я. В.
  • Поурочні розробки. Суспільствознавство. 6 клас. Боголюбов Л. Н., Виноградова Н. Ф., Городецька Н. І. та ін.

Заняття з розвитку фонетичного сприйняття та лексико-граматичного структурування мовлення на матеріалі теми «Людина. Наше тіло».

Тема: «Людина. Наше тіло»

Ціль :

  • розвинути фонематичне сприйняття,
  • відпрацювати лексико-граматичні конструкції на матеріалі теми «Людина. Наше тіло».

Завдання:

Корекційні:

  • Розвиток мовного чуття.
  • Розвиток уміння орієнтуватися у просторі.
  • Формування навички правильного словотвору та словозміни.
  • Розвиток фонематичного сприйняття.
  • Закріплення вживання у мовленні дітей понять «право»-«ліво».
  • Розширення дієслівного словника.
  • Складання огидної конструкції із союзом «а».
  • Сформувати вміння розповсюджувати пропозиції.
  • Розвиток вищих психічних функций.

Освітні:

  • Активізація словника на тему «Людина. Наше тіло».

Виховні:

  • Виховання інтересу та любові до занять через цікаві вправи та наочний матеріал
  • Розвиток посидючості, цілеспрямованості і під час завдань через слово педагога.

Обладнання:

  • лялька, картинки частин тіла, картинка Вані та Маші, картинки або предмети для розвитку розуміння багатозначності (ручка, ніс, кисть).

Хід роботи

I. Організаційний момент.

Привіт хлопчики та дівчатка! Ми з вами вже знайомилися з фруктами, восени, деревами, а сьогодні познайомимося з самими собою. Здивовані? А давайте почнемо! Слухайте уважно та показуйте, що я називаю.

Є на пальцях наших нігті,
На руках – зап'ястя, лікті.
Темя, шия, плечі, груди
І живіт не забудь.
Стегна, п'яти, двоє стоп,
Гомілка і гомілковостоп.
Є коліна та спина,
Але вона лише одна.
Є у нас на голові
Юшка два і мочки дві.
Брови, вилиці та віскі,
І очі, що такі близькі.
Щоки, ніс і дві ніздрі,
Губи, зуби – глянь!
Підборіддя під губою.
Ось що ми знаємо з тобою!

ІІ. Основний етап.

Вправа 1. Продовжи речення.

  • У людини дві ... (руки, ноги, ніздрі).
  • Людина на обличчі одна… (ніс, рот).
  • У людини два ... (вуха, очі).
  • У людини багато на голові ... (волосся).
  • Людина немає ... (хвоста, копит, лап).
  • Людина… (варіанти дітей).

Вправа 2. Ваня та Маша.

Ваня сильно забруднився - він брудний.

Покажи та скажи, що у Вані брудне. (У Вані брудна голова. У Вані брудне волосся. У Вані брудні вуха. У Вані брудна шия. У Вані брудна живіт. У Вані брудна спина. У Вані брудні руки. У Вані брудні ноги.)

Таня вже вимилася. Вона чиста.

Що в Тані чисте? (У Тані чиста голова. У Тані чисте волосся. І т.д.)

Фізкультхвилинка:

Правою рукою масажуємо пальчики лівої руки, примовляючи. Потім лівою рукою масажуємо пальчики правої руки.

«Пальчик із краєчком великим
Найтовщий і кумедний.
Це - вказівний,
Суворий та уважний.
Це пальчик середній,
Чи не перший, не останній.
Це - безіменний,
Незграбний і кумедний.
Ну, а це наш мізинчик.
Він у всіх у нас улюбленець.

Вправа 3. Віддай загадку-знайди відгадку!

Хлопці, зараз я вам загадуватиму загадки, а ви повинні здогадатися, про що я говорю. Але! Будьте уважні! Говорити відгадку не треба, треба показати на собі.

Якби не було його,
Не сказав би нічого.
Завжди у роті,
А не проковтнеш.
Між двома світилами
Я в середині один.
Не годинник,
А цокає.
П'ять братів -
Роками рівні.
Зростанням різні.

Вправа 4. Звичайний-великий-маленький.

Хлопці, коли Червона шапочка прийшла до Бабусі, замість неї вже лежав Сірий вовк. Пам'ятаєте, як Червона Шапочка здивувалась: «Навіщо тобі такі великі очі?». Що відповів вовк?

Давайте тепер з вами теж дивуємося: не очі, а очі; не ніс, а носище; не ноги, а ножища; не руки, а ручища.

А тепер представимо маленьку дитинку (демонстрація пупсика): у нас ніс, а в нього носик; у нас рот, а в нього рот; у нас брови, а в нього – брівки; у нас лоба, а в нього лобік і т.д.

Вправа 5. Слово одне, а значень багато.

Вправа 6. Правильно-плескай, неправильно-топай.

Хлопці, ви зараз виправлятимете мої помилки. Іноді я говоритиму одне, а робитиму інше. Коли правильно роблю і говорю-плескайте, неправильно-топайте.

я підняла ліву руку.

Я сховала праву руку за спину.

Вправа 7. Робота з текстом.

Безглузда суперечка.

Сперечалися дві руки між собою: хто більше роботи робить? Одна інша каже: «Я потрібніша, тому що ложку тримаю, коли людина їсть, і олівцем малювати вмію», а інша відповідає: «Суп-то людина з хлібом їсть, я її хлібом годую, а коли ти малюєш, я листок притримую» .

Почули ноги суперечка, і стало їм смішно: «Подумаєш, які важливі! Ми потрібніші, бо ходимо і бігаємо, а ще плавати допомагаємо людині та педалі на велосипеді крутимо».

А тулуб обурився: «Я людині потрібніша! Серце в мені працює, шлунок перетравлює їжу і кров насичує!

Розумна голова людини слухає і думає про себе: «Дурна суперечка! Всі частини тіла людині необхідні, тому вона ними і користується і береже їх ».

Обговорення тексту:

  • Хто переміг у суперечці?
  • Щоправда, що голова розумно вчинила?
  • Чому?
  • Навіщо потрібна людині голова?
  • Тулуб?
  • Ноги?
  • Руки?

ІІІ. Підбиття підсумків.

Дітлахи, а щоб бути красивим і сильним, що треба робити? Відповіді дітей.

Я вам бажаю бути здоровими, міцними, красивими і дарую вам розмальовки: хлопчикам – богатирів, дівчаткам- царівну (дізналися з якої казки?), а на зворотній стороніаркуша будинку намалюйте себе, хто яким хоче стати, коли виросте. До побачення!

Використані джерела:

  • Бардишева Т.Ю., Моносова Є.М. Зошит логопедичних завдань. Середня група. - М: Видавництво «Скрипторій 2003», 2009. - 120 с.
  • Косінова Є. М. Лексичний зошит № 1 для занять із дошкільнятами: Людина та її світ. - М.: ТЦ Сфера, 2015. - 32 с.
  • Вікно у шкільний світ: Програма та методичне забезпеченняінтелектуально-мовленнєвої підготовки дітей 5-7 років до навчання в школі / А. Г. Апресова, Н. А. Гордова, Т. А. Сидорчук. - М.: АРКТІ, 2010. - 232 с.
  • Пальчикова гімнастика наведена Наталією Куцепаловою у групі «Річоцвіт».

Цілі:
1. уточнити знання дітей про будову людського тіла та призначення окремих частин тіла;
2. вчити дітей бачити ознаки подібності і різницю між людьми і висловлювати в промови; працювати над збагаченням словникового запасу дітей;
3. розвивати мову, увагу, правильне дихання, моторику рук;
4. виховувати уважне, доброзичливе ставлення друг до друга.
Словник:
хлопчик, дівчинка, чоловік, жінка, бабуся, дідусь, людина, люди, назви частин тіла (верхні та нижні кінцівки).
Обладнання:
картинки із зображенням тіла людини; мультимедіа; схематичне зображення людини.
Хід заняття
На дошці ряд картинок: дівчинка, хлопчик, чоловік, жінка, бабуся, дідусь.
Вихователь: Хто намальований на цих картинках?
Діти: дівчинка, хлопчик, чоловік, жінка, бабуся, дідусь
Вихователь: Як можна назвати одним словом?
Діти: Люди
Вихователь: Всі люди різні: є літні та молоді, дорослі та діти. Подивіться один на одного уважно, чим відрізняються люди один від одного? Подивіться один одному у вічі. Якого вони кольору?
Відповіді дітей
Вихователь: Чи однаковий колір волосся?
Діти: Ні
Вихователь: Чи ви однакового зростання? (Запропонуйте дітям помірятися на зріст) Але якщо ми такі різні, то чому нас усіх називають словом «Люди»? Що у нас у людей спільного? Чим ми схожі?
Відповіді дітей
Вихователь: Як ви думаєте, про кого ми сьогодні говоритимемо?
Діти: людина та частини тіла
Робота з картинками із зображенням тіла людини.
Вихователь: Уважно подивіться один на одного. З яких частин тіла складається людина?
Діти: голова, шия, тулуб, верхні кінцівки – руки, нижні кінцівки-ноги
Вихователь: Вірно, хлопці, у нас є голова. Що на голові?
Діти: ніс, рот, вуха, очі
Вихователь: Навіщо потрібні ніс, рот, вуха, очі?
Відповіді дітей
Вихователь: Відгадайте загадки, і серед цих картинок знайдіть відповідь.
Він буває різним:
Добрим, шкідливим, гордим,
Важливим, довгим, маленьким,
Горбатим, товстим, тонким, конопатим.
(Ніс)
Завжди він у роботі,
Коли говоримо.
А як відпочиває,
Тоді ми мовчимо.
(Ріт)
Гімнастика у розвиток правильного дихання.
Ми вдихнемо легко і плавно, (вдих)
Видихнімо протяжно (видих)
Ніс у роботі (вдих)
Рот у роботі (видих)
Дихаємо всі ми славно.
Вихователь: Молодці! А ось ще одне таке питання на чому «сидить» голова?
Діти: На шиї
Вихователь: Навіщо потрібна шия людині?
Діти: шия – вона з'єднує голову та тулуб людини
Вихователь: Як називається найбільша частина тіла людини?
Діти: тулуб
Вихователь: Покажіть де у вас тулуб?
Діти вказують на собі
Вихователь: Що знаходиться на тулубі попереду?
Діти: груди, живіт
Вихователь: А що ззаду?
Діти: спина
Вихователь: Як ви вважаєте, що таке верхні, нижні кінцівки?
Відповіді дітей
Вихователь: Як називаються руки?
Діти: верхні кінцівки
Вихователь: Як називаються ноги?
Діти: нижні кінцівки
Вихователь: У самому низу ноги – ось ця частина ноги (показати) називається ступнею, як ви думаєте чому?
Відповіді дітей
Вихователь: Так від слова "ступати"
Гімнастика для рук
Дуже складна людина: (вказівний палець на лобі, насупитися)
Двоє очей і двоє віків, ( вказівним пальцемпоказати на очі, на віки)
І уважно дивись! - (вказівним пальцем від очей до скронь)
Юшка два і дві ніздрі (показати на вуха та ніздрі)
А ось пальчиків по п'ять, (розчепірити пальці на обох руках)
Щоби ними все тримати. (хватає жест руками)
Вихователь: Відгадайте загадки.
Більшість – усьому опора
І шия є, спина, живіт.
Скажіть, що таке?
Діти: тулуб
Вихователь: Молодці! А ще в кожній людині живе суперскілет, це наші кістки, вони всі повторюють за нами, подивіться, як виглядає ваш скелет, коли ви розвоїте руки, або, наприклад, схрещуєте ноги, або коли ви лежите. Ось підніміть ліву руку вгору, а праву покладіть собі на голову, а тепер подивимося, як це зробив наш скелет. А подивіться скільки багато кісточок у долоні. Діти познайомтеся це Маша. Маша дуже не проста двока, вона може зовсім розвалиться, ось так. А вам треба допомогти їй зібрати. І назвати якісь частини тіла людини ви запам'ятали?

План уроку.

Викладач:Залогіна Т.В.

Розділ 1. Початки філософських та психологічних знань про людину та суспільство.

Тема 1.Природа людини, вроджені та набуті якості

Тема уроку:Людина в групі.

Ціль:сформулювати поняття «спілкування». Дати поняття різних видівспілкування, охарактеризувати їх у залежності від взаємодії.

Тип уроку:комбінований.

Методи:словесний, практичний, наочний.

Засоби навчання:Суспільствознавство для професій та спеціальностей технічного, природничо-наукового, гуманітарного профілів: підручник для установ нач. та серед. Проф. Освіти/А.Г. Важіння. - 8-е вид., Стер. - М: Видавничий центр «Академія», 2013. - 432 с.

Суспільствознавство для професій та спеціальностей технічного, природничо-наукового, гуманітарного профілів, Практикум: навч. Допомога для установ нач. та серед. Проф. Освіти/А.Г. Важенін. - 5-те вид., Стер. - М: Видавничий центр «Академія», 2013. - 192с.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Мобілізація опорних знань.

Завдання 2. (Стор. 9).

Допишіть поняття, що бракують.

    У соціології виділяються такі види особистості, як:

Нормативна особистість;

Модальна особистість;

Маргінальна особистість.

2. На формування особистості впливають такі фактори, як:

Спадковість;

Виховання;

Соціальне середовище;

Соціальні відносини.

3. Виділяють дві складові соціального середовища:

Макросередовище;

Мікросередовище.

4. Соціальні відносини включають два рівні:

Соціальний;

Психологічний.

5. Залежно від віку розрізняють етапи соціалізації:

Початкова соціалізація;

Продовжена соціалізація.

6. Існує дві сторони виховання:

Прищеплення людині поширених у суспільстві цінностей та ідеалів;

Стихійне засвоєння правил поведінки.

Людина - істота соціальна і не може жити поза суспільством. Життя у суспільстві передбачає взаємодію між його членами, що називається спілкуванням.

Спілкування як процес взаємодії двох і більше людей має масу проявів залежно від цього, як і яких обставин воно проходить. Так, розрізняють мовленнєвеі немовне загальноня.Мова – найважливіша соціальна властивість людини. Часто короткою фразою ми можемо висловити те, що не можна показати за допомогою міміки та жестів. Проте не мовне спілкуваннятак само важливо, як мовленнєве. Дорожні знаки, покажчики, таблички, стрічки огорож – все це несе певну інформацію. Формами немовного спілкування служать також такі способи передачі, як семафор, азбука Морзе, прапорцева сигналізація. На стику мовного та немовного спілкування знаходиться передача письмової інформації.

Залежно від способів взаємодії виділяють перцептивне, вербальне та інтерактивне спілкування. Перцептивне спілкуванняпов'язано зі здатністю людини вловлювати психічний станспіврозмовник відчувати його. Таке спілкування частіше можливе між близькими людьми - батьками та дітьми, закоханими, подружжям, старими. добрими друзями. Про таких людей кажуть: «розуміють одне одного із півслова». Вербальне загальноня- це спілкування з допомогою слів, т. е. мовленнєве спілкування. До його різновидів відносяться монолог (передача інформації від того, хто говорить слухачам), обмін репліками (словесне уточнення вчинених дій) і діалог (розмова двох і більше осіб).

Діалог -найпоширеніша форма вербального спілкування. Він передбачає самостійність і активність його учасників, визнання важливості погляду кожної з сторін, що беруть участь у діалозі. Діалог передбачає обмін думками, очікування відповіді, готовність роз'яснити свою позицію. У формі діалогу відбуваються дискусії, конференції, переговори. Діалог - основний спосіб передачі інформації для людей та у повсякденному житті.

Інтерактивне спілкуваннявиникає при взаємодії людей у ​​процесі спільної діяльності: на роботі, навчанні, при спільному проведенні дозвілля та ін. У процесі інтерактивного спілкування люди пристосовуються один до одного, між ними виникають симпатія та взаєморозуміння. Тут є місце здорової конкуренції; Ймовірно виникнення і конфліктних ситуацій. Робота у трудовому колективі, ігри з друзями, гасіння вогню пожежниками разом із мешканцями сусідніх будинків - усе це види інтерактивного спілкування.

У зв'язку з розвитком засобів передачі інформації видова різноманітність спілкування збільшується. У особливий вид вже можна назвати спілкування через Інтернет, телефонне спілкування, SMS-спілкування. Це з особливою актуальністю поставило питання про взаємовідносношенні спілкуванняі комунікації.Обидва ці явища передбачають обмін інформацією, зміст якої може бути однаковим. Відмінність полягає в наступному. При спілкуванні, як відомо, суб'єкти рівноправні, активні, обмін інформацією призводить до її доповнення, зміни, уточнення. Таким чином відбувається формування нової інформації, власниками якої стають всі учасники спілкування. Комунікація передбачає передачу інформації одним суб'єктом іншому без зворотного зв'язку. Нову інформацію отримує лише той, хто приймає. Тому її оновлення та уточнення не відбувається. Прикладами засобів комунікації є радіо та телебачення.

Спілкування виконує кілька важливих функційв залежності від того, яку мету має взаємодія людей. По перше, інформаційна функція.Спілкування є засобом передачі. По-друге, Навчальна функція.Отримуючи нову інформацію, люди збагачують знання. По-третє, виховательня функція.При спілкуванні одна людина може впливати на іншого з метою прищепити певні зразки поведінки. Зрештою, спілкування виконує функцію підтримкиня спільної діяльності людейта включення людини в суспільство як рівноправного її члена.

Залежно від змісту та сфери, в якій воно здійснюється, виділяють кілька форм спілкування:побутове, ділове, переконливе, навчальне, культурне, наукове, міжкультурне, ритуальне та ін.

Побутове (повсякденне) спілкування- це спілкування між близькими людьми (родичами, друзями, знайомими) у повсякденному побутовому житті.

Ділове (службове) спілкуванняздійснюється на роботі, у процесі трудової діяльності. Воно має характер наказів, інструкцій, вказівок і має на меті досягнення позитивних результатів трудової діяльності. У межах ділового спілкування керівник постає як активний суб'єкт, який впливає на підлеглого. Останній повинен виконувати вказівки, однак він має право висловити свою точку зору на поставлене завдання (проблему, ситуацію), особливо якщо це може сприяти покращенню якості роботи.

Переконливе спілкуванняпроявляється у вплив однієї людини на іншу з метою змінити її погляди та поведінку. Так, батьки можуть переконувати дитину приділяти більше часу на навчання, кандидат у депутати закликає голосувати за нього на виборах, органи пожежної служби рекомендують населенню акуратно поводитися з вогнем. При такому спілкуванні переконуючий суб'єкт наводить аргументи, що допомагають схилити переконуваного у бік свого погляду. Це може бути вигідні перспективи, загроза покарання тощо.

Навчальне спілкування -це вплив учня на учня з метою прищепити йому певний комплекс знань, умінь та навичок. Воно здійснюється як у межах навчальних закладів, і у процесі оволодіння знаннями, необхідними у буденному житті.

Культурне спілкуванняпов'язане із взаємодією людей у ​​процесі прилучення до культурних цінностей. Це може бути відвідування виставок, екскурсій, театрів, кіно, спільне заняття творчістю у межах музичних, художніх та інших колективів, членство у різних клубах, організаціях тощо.

Наукове спілкуваннясупроводжує науково-дослідну діяльність. Наука не стоїть дома. Щоб не «винаходити велосипеда», учений повинен стежити за результатами роботи своїх колег. Наукове спілкування відбувається як у міжособистісному рівні, і різних наукових конференціях, диспутах, симпозіумах.

Міжкультурне спілкуванняздійснюється між людьми, які розділяють різні культурні цінності. Це може бути взаємодія представників різних напрямів у музиці, мистецтві, літературі, спілкування «батьків» та «дітей» або представників різних національностей. Таке спілкування може протікати на основі співробітництва та культурного взаємозбагачення, а може створювати конфліктні ситуації.

Ритуальне спілкування -це виконання наперед запропонованих правил поведінки. Воно завжди зустрічається у повсякденному житті. Знайомі при зустрічі вітаються, тиснуть один одному руки, військові віддають честь. Учні встають, вітаючи вчителя, що входить до класу. Ритуальне спілкування відіграє провідну роль при скоєнні релігійних обрядів, дотриманні національних та інших звичаїв, таких як процедура одруження, прийняття запрошення та прихід у гості, відвідування громадських місць тощо.

Одним із різновидів ритуального спілкування виступає етикет,що у перекладі з грецької означає звичай. Етикетом називають сукупність правил поведінки, що стосуються зовнішнього прояву стосунків до оточуючих. Сюди відносяться поведінка у громадських місцях, форми звернення, привітань, манери, передбачений одяг та ін.

Найбільш поширене правило у нашому житті – це вітання. Воно ніколи не повинно бути галасливим і нестримним. Молодший має першим вітатися зі старшим, а підлеглий – з начальником. Той, хто входить до приміщення, також повинен привітатися з присутніми першим. Вітаючись із людиною, треба доброзичливо дивитися їй у вічі. Не можна при вітанні простягати руку через стіл. Неприйняття руки, протягнутої рукостискання, вважається образою.

Існують свої правила для знайомства. Молодшого треба представляти старшому, чоловіка – жінці, співробітника – керівнику. Окрему людину представляють групі.

На призначену зустріч треба надходити вчасно. При запізненні слід вибачитись і пояснити причини затримки.

Поведінка в гостях також передбачає низку правил. Якщо вас запросили в гості, і ви прийняли запрошення, неввічливо не прийти, при цьому непристойно спізнюватися більш ніж на десять хвилин. Приймаючи запрошення, погано розпитувати про склад гостей. Господар сам може про це сказати, якщо вважатиме за необхідне. Водночас він повинен це зробити, якщо знає про неприязні стосунки між запрошеними. Якщо ви зустрілися в гостях із людиною, яку найменше хотіли б бачити, ви, однак, повинні з нею привітатись.

Для повсякденного життя також є правила, яких треба дотримуватися. Вони стосуються поведінки з дітьми та старими, уваги чоловіка по відношенню до жінки, що супроводжується, вибору теми для розмови в суспільстві тощо.

Уміння правильно вести себе у взаєминах з іншими людьми називається культурою спілкування.Незалежно від сфери спілкування та обстановки, в якій воно здійснюється, культура спілкування завжди передбачає ввічливість, пунктуальність, скромність, тактовність, повагу до оточуючих, уміння вислухати співрозмовника та зрозуміти його. Людину, яка дотримується всіх цих правил, можна назвати культурною.

4. Закріплення здобутих знань.

Завдання 1. Встановіть відповідність між поняттям та визначенням.

    Комунікація -вплив навчального на учня з метою прищепити певний комплекс знань, умінь і навичок (передача інформації одним суб'єктом іншому без зворотного зв'язку).

    Етикет -взаємодія для людей (сукупність правил поведінки, що стосуються зовнішнього прояви ставлення до оточуючих).

    Ритуальне спілкування -спілкування, яке пов'язане зі здатністю людини вловлювати психічний стан співрозмовника, відчувати його (виконання наперед запропонованих правил поведінки).

    Перцептивне спілкування- спілкування з допомогою слів, тобто мовленнєве спілкування (спілкування, що з здатністю людини вловлювати психічний стан співрозмовника, відчувати його).

    Побутове (повсякденне) спілкування -спілкування, що виникає при взаємодії людей у ​​процесі спільної діяльності (спілкування між близькими людьми (родичами, друзями, знайомими) у повсякденному побутовому житті).

    Вербальне спілкування- спілкування між близькими людьми (родичами, друзями, знайомими) у повсякденному побутовому житті (спілкування з допомогою слів, тобто мовленнєве спілкування).

    Переконливе спілкування -спілкування, що здійснюється на роботі, у процесі трудової діяльності; воно проявляється у вигляді наказів, інструкцій, вказівок і має на меті досягнення позитивних результатів трудової діяльності (спілкування, яке проявляється у впливі однієї людини на іншу з метою змінити її погляди та поведінку).

    Навчальне спілкування -передача інформації одним суб'єктом іншому без зворотного зв'язку (вплив навчального на учня з метою прищепити певний комплекс знань, умінь і навичок).

    Інтерактивне спілкування- спілкування, яке проявляється у впливі однієї людини на іншу з метою змінити її погляди та поведінку (спілкування, яке виникає при взаємодії людей у ​​процесі спільної діяльності (спілкування між близькими людьми).

    Ділове (службове) спілкування- взаємодія людей у ​​процесі залучення до культурних цінностей (спілкування, що здійснюється на роботі, у процесі трудової діяльності; воно проявляється у вигляді наказів, інструкцій, вказівок та має на меті досягнення позитивних результатів трудової діяльності).

    Міжкультурне спілкуванняспілкування, що супроводжує науково-дослідницьку діяльність (спілкування, що відбувається між людьми, які розділяють різні культурні цінності).

    Культурне спілкування -спілкування, яке відбувається між людьми, які розділяють різні культурні цінності (взаємодія людей у ​​процесі залучення до культурних цінностей).

    Спілкування- Виконання заздалегідь запропонованих правил поведінки (взаємодія для людей).

    Наукове спілкування- Сукупність правил поведінки, що стосуються зовнішнього прояву ставлення до оточуючих (спілкування, що супроводжує науково-дослідницьку діяльність).

    Аналіз заняття.

    Домашнє завдання.

Відповіді на запитання с.80






















Навчальне спілкування Це вплив навчаючого на учня з метою прищепити певний комплекс знань, умінь і навичок. Навчальне спілкування здійснюється як усередині навчальних закладів, так і в процесі оволодіння знаннями, необхідними у повсякденному житті.










Міжкультурне спілкування Здійснюється для людей, що розділяють різні культурні цінності. Це може бути взаємодія представників різних напрямів у музиці, мистецтві, літературі, спілкування «батьків та «дітей», представників різних національностей.










Інтерактивне спілкування з однолітками для юнацтва є важливим, тому що: це важливий специфічний канал інформації, який дає можливість дізнатися багато необхідних відомостей; у спільній діяльності виробляються навички соціальної взаємодії, уміння підкорятися колективній дисципліні, співвідносити особисті інтереси із суспільними; це специфічний вид емоційного контакту.








Інтимно-особистісне спілкування Це взаємодія, заснована на особистій симпатії, прихильності, близькості інтересів, поглядів, цінностей Саме в юнацькому віці люди активно прагнуть знайти близьку за духом людину, яка зрозуміє, підтримає, прийде на допомогу


Стихійно-групове спілкування відбувається за формулою «я і випадкові вони». Це контакти з приятелями, яких легко змінюють на інших.


Соціально орієнтоване спілкування Ґрунтується на виконанні соціально значущих справ, що дають особистісний вихід у ширші суспільні сфери Це позитивна соціальна діяльність, в якій людина може проявити себе як самостійна та самоцінна особистість


Правила спілкування Проявляйте щирий інтерес до співрозмовника Намагайтеся відкрито визнавати переваги інших людей, хвалите їх Будьте доброзичливі, привітні, посміхайтеся Будьте хорошим слухачем Говоріть про те, що цікаво співрозмовнику Виявляйте повагу і терпимість на людину Постарайтеся людини при сторонніх







Завдання 1. Що таке спілкування? 2.Назвіть відомі вам види спілкування. Охарактеризуйте їх. 3.Что відрізняє міжособистісну взаємодію? 4.Чому в юнацькому віці велика потреба у спілкуванні? 5.Назвіть форми юнацького спілкування. Дайте їм характеристику. 6.Що таке міжособистісний конфлікт? 7. Які способи вирішення міжособистісного конфлікту? 8. Що таке культура спілкування? Назвіть відомі вам правила спілкування.