Конспект НОД «Знайомство зі їдальним посудом. Вони можуть йти стояти поспішати відставати бити

Марина Шурховецька
Конспект НОД «Знайомство зі столовим посудом»

Конспект НОД

« Знайомство зі столовим посудом»

для дітей дошкільного вікуз обмеженими фізичними та інтелектуальними можливостями.

Програмний зміст:

Ціль: розширити знання дітей про посуді.

Завдання:

- Познайомити зі їдальним посудом; правильно називати посуд; знати її зміст, призначення, з чого зроблена посуд(порцеляна, скло, дерево); хто робить посуд(гончар); хто оформляє посуд(художник).

Корекційно-освітні завдання:

Уточнити та закріпити знання дітей про посуді, її види та призначення.

Вчити відповідати питання повним пропозицією, будуючи його відповідно до порядком слів у питанні.

Корекційно-розвиваючі завдання:

Розвивати фонематичне сприйняття, слухову пам'ять, увагу, логічне мислення.

Виробляти самоконтроль над реалізацією вимовних навичок.

Виховувати дбайливе ставлення до посуді, повага до праці людей, що виготовляють її.

Діти, згадайте, з якою посудом ви знайомилися?

З чайною.

Чому ж посуд називають чайним?

Бо з неї п'ють чай.

Яку чайну посуд ви знаєте?

Гуртка, блюдце, цукорниця і т.д.

Сьогодні ми познайомимося із посудом, Що подається для обіду та вечері. Подивіться, яка гарна посуд стоїть на столі.

Даю можливість дітям розглянути її.

Діти, посуд буває різним, тарілка може бути глибокою, дрібною, десертною, салатником, хлібницею і т. д. Вона може бути виготовлена ​​з різного матеріалу: фаянс, фарфор, скло, пластик, дерево.

Показую глибоку тарілку:

Що це? - Тарілка. - Це глибока тарілка чи дрібна?

Що їдять із глибокої тарілки? (суп, борщ).

З чого зроблена тарілка? (порцеляна).

Даю можливість доторкнутися до тарілки.

Хто робить тарілки? (гончар).

Подивіться, як вона гарно оформлена.

Хто робить візерунки на посуді? (художник).

Чим оформлена тарілка? (каймою).

Якого кольору кайма? (золота).

Показую іншу тарілку, оформлену квітами.

Художники їх оформили по-різному.

Показую дрібну тарілку, десертну. Пояснюю, що у дрібній тарілці подають другу страву, а у десертній фрукти та ягоди. Також звертаю увагу дітей на оформлення цих тарілок.

Показую салатник з скло:

Що це? (салатниця).

Що подають у салатниці? (салат).

З чого зроблена ця салатниця? (зі скла).

А як ви дізналися що зі скла? (скло прозоре).

Показую дерев'яну хлібницю:

Діти, а хто знає, що це? (хлібниця).

У ній зберігають хліб.

З якого матеріалу вона зроблена? (дерево).

Звернути увагу дітей на оформлення хлібниці, на ній нанесені особливі візерунки способом: художник її розписав пензлем

Розглядаємо з дітьми ложки та вилки, які виготовлені з металу, з'ясовую, для чого вони потрібні.

Звертаю увагу дітей на різноманітність посудуна матеріали з яких вони виготовлені.

Дидактична гра: «Знайди пару».

Перегляд мультфільму: «Федорине горе»

Діти, ми сьогодні з вами познайомилися з різним посудом, дізналися для чого вона потрібна, хто над нею попрацював. Ці майстри з любов'ю робили свою справу. Так давай поважати їхню працю. Будемо дбайливо ставитися до посудізроблено руками людини.

Тема: Повторення на тему «Лексикологія».

Клас: 5

Вчитель російської мови та літератури: Жирадкова Олена Геннадіївна

Цілі уроку :

Загальноосвітня:

Повторити та узагальнити матеріал за такими розділами російської мови, як лексика, фразеологія; працювати із закріплення понять: лексичне значення слова, синоніми, антоніми, пароніми, омоніми, фразеологічні звороти, крилаті слова;

Правопис О,після шиплячих, чергування голосних у корені слова, приставок, що закінчуються на З-, С-

Розвиваюча

Розвивати творчі здібності учнів, комунікативну компетенцію, вміння працювати у групі.

Виховна

Виховувати самостійність, вміння співпереживати за товариша, формувати вміння практично застосовувати набуті знання, виховувати любов і повагу до російської мови.

Тип уроку: повторення та узагальнення пройденого матеріалу.

Вид уроку: урок-гра.

Технологія: ігрова

Форми роботи учнів : індивідуальна, групова

Використані підручники та навчальні посібники: Підручник «Українська мова. 5 клас» під редакцією Л. М. Рибченкова. Частина 1.-М.: «Освіта», 2011. Робочий зошит з російської мови. 5 клас під редакцією Л. М. Рибченкової, Т. Н. Роговик. Частина 1. .-М. Навчальний посібникдля загальноосвітніх організацій.); Російська мова. Різнорівневі задания.5 класс/Сост.Л.Н.Федосєєва.-3-е вид.-ВАКО,2016.-80с.-(Дидактичні матеріали).

. Обладнання: епіграф; роздатковий матеріал; комп'ютер із проектором; картки із фразеологічними оборотами; малюнки дітей із зображенням фразеологічних зворотів.

Хід уроку

Епіграф до уроку:

Слова бувають різні, Слова бувають усякі, Слова бувають ясні, Тверді та м'які, Слова бувають сміливі, Вперті, суворі, Але неодмінно справа Стоїть за кожним словом. С. Баруздін

I. Організаційний момент.

Здрастуйте, дорогі хлопці! Наш урок сьогодні буде незвичним. А що означає незвичайним? Як ви вважаєте, хлопці? (Відповіді учнів).

Почати урок мені хотілося б віршем Вадима Ше фнера «Усна мова»:

Гасне усна словесність,
Розмовна краса,
Відступають у невідомість
Промови російської чудеса.
Сотні слів рідних і влучних,
Знітившись, голос втративши,
Під замком, як птахи в клітинах,
Дрімлють у товстих словниках.
Ти їх випусти звідти,
У побут звичайний поверни,
Щоб мова - людське диво -
Не скупчилася в наші дні.

Сьогодні ми проведемо незвичайний урок, а урок-гра-змагання

Грають 3 команди (клас попередньо поділений);

Виберіть собі назву команд "Тлумачі", "Фразеологи", "Лексикологи" витягують таблички (назви відповідають темі уроку).

Обирають капітана, який наприкінці уроку має оцінити роботу кожного.

Вчитель ставить питання командам: той, хто знає правильну відповідь, піднімає руку.

За правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Наприкінці всі бали підраховуються.

Усі учні одержують позначки (чия команда набрала більше балів, отримує «5», у кого менше – «4»)

ІІ. Цілепокладання та мотивація. Постановка завдань уроку.

І перше, що ми з вами зробимо, замінивши цифри буквами, назвіть тему нашого уроку

а - 1, б - 2, в - 3, г - 4, д - 5, е - 6, е - 7, ж - 8, з - 9, і - 10, й - 11, до - 12, л - 13, м - 14, н - 15, про - 16, п - 17, р - 18, с - 19, т - 20, у - 21, ф - 22, х - 23, ц - 24, ч - 25, ш - 26, щ - 27, Ъ-28, ы - 29, Ь - 30, е - 31, ю - 32, я - 33.

Скласти слова із цифр: 17,16,3,20,16,18,6,15,10,6/20,6,14,29/13, 6, 12, 19, 10, 12, 16, 13,16 , 4, 10, 33.

(слайд 1) Тема уроку «Повторення теми «Лексикологія»

А тепер поставте цілі для себе, які ви будете реалізовувати під час уроку.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу. Гра «Чи знаєте ви?» (слайд 2)

Завдання 1. Мозковий штурм.

Як називається наука, що вивчає словниковий склад мови? (Лексикологія).

Як називаються слова, що прийшли у російську мову з інших мов? (Запозичені чи іншомовні).

Слова протилежні за значенням (антоніми).

Слова подібні до звучання і написання, але мають своє лексичне значення (омоніми)

Словниковий запас мови (лексика).

6.До якої групи слів відносяться слова водяний і водний (пароніми)

Завдання 2. Подумайте і скажіть, як можна здогадатися про те, які слова були задумані. Придумайте речення з цими словами та запишіть їх.

1)Вона може бути глибокою, дрібною, фарфоровою, пластмасовою.

2)Вони можуть іти, стояти, поспішати, відставати, бити.

3) Такими можуть бути огірки, гриби, оселедці, море.

Завдання 3. Заповніть таблицю словами(Слайд 3):

Розч..ска, крыж..внік, щ..голь, ш..колад, ш..мпол, ж..сткий, щ..пхати, ж..людь, ш..рох, ш..л, безш..вний, щ..тка, капюш..н.

Завдання 3. Перекладіть дані слова літературною мовою (усно), (слайд 4):
Кореш, братан – друг, приятель.
Кльово – добре.

Домашка – домашня робота.

Потріскати - поговорити

Злиняти – втекти.

Триндіти розмовляти.

Кемарити спати (спати, відпочивати).

Завдання 4. за лексичного значеннявизначте слово:

Колір лимона. (Лимонний. )

Головоломка, що є переплетення рядів клітин, які заповнюються словами за заданими значеннями. (Кросворд.)

Подумки уявити собі щось. (Уявити .)

Зіткнення думок, позицій, у ході якого кожна зі сторін аргументовано обстоює своє розуміння проблем, що обговорюються. (Суперечка)

Завдання 5.

Робота з підручником П.35, стор 122 Терміни, які слід запам'ятати. Дайте визначення даним поняттям.

Однозначні та багатозначні слова, тематична група, синоніми, антоніми, омоніми, пароніми, фразеологізми, крилаті слова

Завдання 6. Замініть споконвічно російськими слова запозичення (усно), (слайд 5):

Монстр (потвора)

Орнамент (візерунок)

презентація (Подання)

космос (Всесвіт)

діалог (розмова)

орфографія (правопис)

Фізкультхвилинка

На одній нозі стривай,

Ніби ти солдатик стійкий,

Ногу ліву – до грудей,

Та дивись – не впади.

А тепер стривай на лівій,

Наче ти солдатик сміливий. -

Дві бавовни над головою,

Дві бавовни перед собою,

Дві руки за спину схуємо

І на двох ногах пострибаємо.

Завдання 7. Конкурс капітанів. "На загадку дай відгадку".

1.Ее можна як заварити. так і довго розхльобувати (кашу)

2.Його вішають, під ним щось знаходиться і за нього водять. (Ніс .)

3.Він гуляє в голові, буває в кишені, його радять шукати у полі (Вітер .)

4.Він до Києва може довести, його можна прикусити, на ньому щось крутиться, його можна підвісити. (Мова .)

5.По ній вилами пишуть, з неї виходять сухими, до неї дивляться (вода)

6. Їх можна скелити, а також покласти на полицю (зуби)

Завдання 8. Назвіть фразеологізми, зображені на малюнках, поясніть їх значення

Лити крокодилові сльози (брехливі, награні)

Біла ворона (не такий, як усі)

Скатертиною доріжка (надіслати в далеку дорогу)

Вуха розвісив (дозволив себе обдурити)

Не у своїй тарілці (відчувати себе ніяково)

Як кішка з собакою (у постійній сварці)

Через рукави (недбало, абияк)

Як курка лапою (недбалий почерк)

Море по коліно (нічого не страшно)

Як з гусака вода (все байдуже, байдуже)

Носом до носа (близько зіткнутися)

Класти зуби на полицю (голодати)

Чорт смикнув за язик (сказати щось не те)

Не розлий вода(дружно)

Завдання 9.

Робота із підручником. П.35, стор 122. Завдання1. Запишіть пари слів за групами:

1) синоніми; 2) антоніми; 3) слова, що входять в одну тематичну групу.

Дрібний-глибокий,дерев'яний-алюмінієвий,з'їсти-злапати,крісло-стілець,початок-кінець,вчитель-викладач,мама-бабуся,тут-тут,тут-там.

Складіть словосполучення з цими словами, щоб прояснити їх значення.

Завдання 2.

Дайте відповідь на запитання підручника.

Завдання 10 . Конкурс «Акторська майстерність».

2 учасники від команд по черзі за допомогою жестів зображають те, що написано на картці. Завдання на картках:

Водити за ніс. Вішати локшину на вуха

Обвести навколо пальця Намилити шию. Кіт наплакав.

Завдання 11. Закріплення матеріалу (слайди з 13 до 15)

1.У якому ряду не всі слова є антонімами?

А) високо-низько, далеко-близько, добре-погано.

Б) йти-стояти, мовчати-кричати, плакати-сумувати.

В) худий-товстий, хворий-здоровий, розумний-дурний.

Г) день-ніч, перший-останній, лінуватися-трудитися.

2. Знайдіть речення з фразеологічним оборотом.

А) Іван погано працював на уроці.

Б) На уроці Іван працював абияк.

В) Іван не виконав завдання.

Г) Іван весь урок байдикував.

3. У якому реченні можна використати фразеологізм «від кірки до кірки»?

А) Оля почувається на ковзанці добре.

Б) Учень прочитав книгу остаточно.

В) Смерть Кощія безсмертного була на кінці голки.

Г) Іра сильно почервоніла.

4.У якому ряду у всіх словах дома пропуску пишеться буква а?

А)Соб..рай по ягідці - соб..реш кузовок.

Б) Покарала діткам зап..реться і нікому дверей не відп..рать

В) Людина предпол..гає, а Бог розпол..гає.

Г)Зам..р від переляку,ум..рать від захоплення.

5. Вкажіть розділ мовознавства, що вивчає лексику.

А) лексикологія

Б) синтаксис

В) фонетика

Г) фразеологія

Взаємоперевірка. (Слайд 21)

VI. Підбиття підсумків.

Про які розділи російської мови йшлося сьогодні?Про лексику та про фразеологію.

Про які поняття лексикології ми сьогодні з вами говорили?

Хлопці, після нашого уроку-ігри, як ви думаєте – навіщо нам потрібно вивчати лексику російської мови?Щоб збагачувати словниковий запас мови, вдосконалювати граматичний устріймови, щоб красиво і правильно говорити.

А завершить наш урок вірш чудового поета Миколи Риле нкова:

Горять, як жар, слова

Іль холоне, наче каміння,-

Залежить від того,

Чим наділив їх ти,

Якими до них у свій час

Доторкнувся руками.

І скільки віддав їм

Душевна теплота.

VI. Виставлення оцінок.

Д./з п.35.терміни, які потрібно запам'ятати; стр.123, завдання 2 (тест), завдання 3 скласти фразеологізм, обравши потрібне слово.

Фарфорові та пластмасові коронки застосовуються для відновлення кольору та анатомічної форми передніх зубів та премолярів. Відновити природний колір зуба стало можливим у результаті розвитку технології штучних порцелянових коронок.

Крихкість та інші фізичні властивості порцеляни та пластмаси зумовлюють необхідність зішліфування значного шару твердих тканин зуба. З цієї причини ці коронки можуть бути застосовані для відновлення зубів з пульпою, що збереглася, тільки у пацієнтів, які досягли 35-річного віку. У молодих людей широка порожнина зуба та тонкі стінки не дозволяють протезувати цими коронками. Різко сужз-


Отся показання до фарфорових і пластмасових коронок при глибокому перекритті та глибокому прикусі, прямовисному положенні передніх зубів.

Препарування зубів під фарфорові коронки здійснюється після анестезії за допомогою турбінних бормашин. Відомі два способи препарування зубів - з уступом та без уступу. Вибір способу залежить від конкретної клінічної картини, ступеня руйнування зуба та локалізації дефекту, висоти коронки та її форми.

Препарування починають із сепарації контактних поверхонь за допомогою диска або тонкої голчастої алмазної головки. Після операції у пришийковій області контактних поверхонь повинен утворюватися уступ.

Після цього шліфують ріжучий край або жувальну поверхню на 1,5 - 2,0 мм. Потім знімають шар емалі та дентину зі щічної або піднебінної (мовної) сторони на 0,5 - 1,0 мм так, щоб на рівні ясенного краю утворився уступ. Його з'єднують із уступом на контактних поверхнях. Таким чином, створюється опорний майданчик по колу шийки зуба.

Для кращого орієнтування по товщині шару тканини, що знімається, корисно спочатку нанести сепараційним диском з обмежувачем борозенку, глибина якої дорівнює товщині тканин, що знімаються. Препарування ведеться із збереженням загальної форми зуба. Розташування уступу залежить від будови та стану крайового пародонту, які зумовлені віком пацієнта. У молодих пацієнтів є дрібний ясенний жолобок. У дорослих пацієнтів часто виявляється ясна кишеня.

З вестибулярного боку з метою естетики бажано уступ занурювати під ясна. На піднебінній і язичній поверхнях уступ можна розташовувати на рівні ясна. Ширина уступу повинна забезпечувати міцність порцелянової коронки і варіюється від 0,6 до 1,5 мм. Форма уступу то, можливо різною (рис.49).

а Б В Г Д Є

Рис. 49. Способи підготовки прияснової частини зуба під фарфорову коронку: а - з прямим уступом; б - без уступу; в - уступ з виїмкою; г - прямий уступ зі скошеним краєм; д - уступ із вершиною; е - уступ скошений.


Спочатку уступ створюють за допомогою циліндричних або конусоподібних алмазних головок на рівні ясна. За допомогою твердосплавного торцевого бору із застосуванням малооборотних бормашин уступ занурюють нижче вільного краю ясен, виключаючи пошкодження ясна та зубо-дясневого з'єднання.


Внаслідок препарування куксу зуба має конусоподібну форму (рис.50). Препарування під пластмасову коронку проводиться за описаною методикою.

Рис. 50. Центральний верхній різець, препарований під фарфорову коронку.

Для виготовлення фарфорової або пластмасової коронок знімають подвійний робочий відбиток та допоміжний із протилежної щелепи. Технологія фарфорової коронки:

2) виготовлення платинового ковпачка;

3) нанесення на ковпачок основного шару фарфорової маси;

4) нанесення дентинної та емалевої маси та випал;

5) припасування коронок на моделі після випалу та перевірка їх у клініці;

6) вилучення платинової фольги з коронок. Нанесення барвників, глазурування;

7) перевірка коронки у клініці та її фіксація цементом. Технологія пластмасової коронки:

1) отримання моделі;

2) моделювання із воску коронки;

3) гіпсовка в кювету моделі, що включає відмодельований зуб разом із сусідніми;

4) заміна воску на пластмасу;

5) оздоблення, полірування коронки;

6) фіксація коронки цементом на культі.

Протезування металокерамічними та металопластмасовими коронками

Металокерамічні коронки є протезом, що складається з литого металевого каркасу та керамічного облицювального шару. Останнім часом для облицювального шару були розроблені спеці-


циальні пластмаси (синма-М, ізозит). Тому штучні коронки отримали назву металопластмасових. Нові пластмасові облицювальні матеріали за своїми естетичними якостями наближаються до фарфору. На відміну від фарфору вони мають більшу в'язкість і меншу крихкість.

Металокерамічні та металопластмасові коронки застосовуються за тими ж показаннями, що й фарфорові. Крім того, вони використовуються як опора мостоподібних протезів і при глибокому різцевому перекритті.

Позитивні віддалені результати протезування цими корінками залежать від властивостей та технічних характеристикдвох основних матеріалів: металевого сплаву та фарфорової маси. Вимоги до сплаву такі: загальномедичні - не бути токсичними, не викликати алергічних реакцій, не чинити подразнюючої дії на слизову оболонку порожнини рота, не піддаватися корозії в порожнині рота; спеціальні вимоги - володіти високими фізико-механічними властивостями, коефіцієнт термічного розширення металу нічого не винні відрізнятися від такого фарфорової маси, добре з'єднуватися з фарфорової масою.

Порцелянова маса, відповідаючи загальномедичним вимогам, повинна добре з'єднуватися з металом, мати гарні естетичні якості, бути міцною.

У Росії застосовується фарфорова маса МК у поєднанні зі сплавом КХС, "Райдуга-Росія". Використовуються також імпортні метали (Ultratec, Viron, Degudent) і фарфорові маси (Vita, Vivodent).

Зв'язок металу та порцеляни здійснюється за рахунок сил Ван дер Ваальса (сили взаємодії молекулярних електричних диполів), механічного зчеплення, обумовленого геометрією поверхні, сил стиснення, що виникають при спіканні порцеляни з металом, хімічного зв'язку оксидів кераміки та металу.

Препарування передніх зубів під металокерамічні коронки не відрізняється від описаної раніше методики препарування під фарфорові коронки. При протезуванні премолярів і молярів металоке- рами коронками препарування язичної та піднебінної поверхонь здійснюється тільки для розміщення металевого ковпачка.

Технологія металокерамічних коронок складається з наступних етапів:

1) виготовлення розбірної моделі;

3) після перевірки каркасу в клініці та його обробки випливають випали різних шарів (основного або ґрунтового, дентинного та прозорого) керамічної маси.


Технологія металопластмасової коронки:

1) виготовлення розбірної моделі;

2) моделювання та лиття металевого каркаса;

3) після перевірки каркасу проводиться пошарова полімеризація пластмаси у спеціальному апараті.

Протезування повними металевими коронками

Повні штамповані металеві коронки використовуються для відновлення анатомічної форми бічних зубів. Цей вид коронок внаслідок своєї технології (штампування) має цілу низку недоліків порівняно з литими коронками. Найістотнішим недоліком є ​​неточне прилягання коронок до шийки зуба. Крім того, вони збільшують діаметр шийки зуба, порушуючи співвідношення елементів крайового пародонту. Металеві штамповані коронки мають тонкі стінки і не можуть застосовуватись при значному руйнуванні коронки зуба. Знаючи недоліки штампованих коронок, перевагу слід віддавати повним металевим литим коронкам.

Препарування під повну металеву штамповану коронку можна розпочинати з сепарації контактних поверхонь коронки металевим диском. При цьому досягається паралельність контактних поверхонь зуба. З жувальної поверхні знімають шар тканини, що дорівнює товщині коронки (0,25 - 0,3 мм). Зішліфовуючи жувальну поверхню, слід зберегти анатомічну форму зуба. Ступінь роз'єднання препарованого зуба з антагоністами перевіряють за допомогою копіювального паперу або смужки розігрітого воску. Препарування закінчують зішліфуванням екватора щічної та піднебінної (мовної) поверхні зуба. Гострі кутиміж щічною та контактною поверхнями згладжують. Особливу увагу звертають на зшліфування придесневого валика, який може ускладнювати накладання коронки.

В результаті препарування зуб набуває такої форми, при якій діаметр коронки стає рівним діаметру шийки зуба при паралельності поверхонь. Це забезпечує накладання штучної коронки та щільне прилягання її до шийки зуба.

Після препарування знімають відбитки з обох зубних рядів. Для підвищення точності штучної коронки робочий відбиток можна отримати за методикою подвійного відбитка. Технологія повної металевої коронки описана в посібниках із зубопротезної техніки.

Після виготовлення коронки її перевіряють у ротовій порожнині. Якщо вона відповідає вимогам, що пред'являються штучним коронкам, її шліфують і полірують, а потім фіксують цементом.


Напівкоронки (тричетвертні коронки)

Для фіксації мостоподібних протезів можуть застосовуватися півкоронки, які є незнімним протезом, що покриває контактні та піднебінну (язичну) поверхні зуба. Застосування для фіксації мостоподібних протезів напівкоронок має естетичну мету. Вони залишають вільну щічну та губну поверхні зуба.

Коронки такої конструкції, які застосовуються на премолярах, називаються тричетвертними. Вони покривають контактну, жувальну та піднебінну (мовну) поверхні зуба. Об'єднані разом напівкоронки застосовуються як протеїн, що шинує, при генералізованих пародонтитах. Для застосування напівкоронок, потрібні певні умови, а саме: 1) високі клінічні коронки з добре вираженим зубним горбком;

2)
достатня площа контактних поверхонь опорних зубів; 3) стійкість зубів до карієсу.

Рис. 51. Підготовка зуба під напівкоронку: а,б,в - підготовка пазів і готова напівкоронка; г,д,е - підготовка зуба під підлозі коронку зі штифтом і готова коронка на зубі.

Препарування зубів під півкоронки починають із сепарації контактних поверхонь, які мають бути паралельними. Піднебінна або язична поверхня від зубного горбка до яснового краю має бути прямовисною. Тому циліндрична голівка видаляється в цій зоні екватором зуба. Оклюзійна поверхня зішліфовується на товщину металу (0,2-0,4 мм). Зубні горбики мають зберегти свою форму. Ріжучий край зішліфовується скошеним в оральний бік. На контактних поверхнях фісурним бором утворюються паралельні пази. На іклах ці пази з'єднуються на піднебінній (язиковій) поверхні поперечним пазом. Якщо зубний горбок добре виражений на ньому, можна свердлити канал глибиною 0,3 мм для покращення фіксації напівкоронки (рис.51).

Після препарування зуба знімають подвійний відбиток, і виливок напівкоронки здійснюється на вогнетривкій моделі разом з каркасом мостоподібного протезу.


Телескопічні та екваторні коронки

Для фіксації знімних протезів різної конструкції застосовуються телескопічні коронки, які є системою подвійних коронок - зовнішньої і внутрішньої (рис.52). Внутрішня коронка має циліндричну форму та фіксована на зубі. Зовнішня коронка, що покриває її, з'єднана зі знімним протезом і має анатомічну форму. Телескопічні коронки можуть бути литими та штампованими. Особливістю препарування є зшліфування шару твердих тканин зуба з урахуванням товщини двох коронок.


Рис. 52. Телескопічні коронки: а – зуб препарований під коронку; б – внутрішня коронка; г – зовнішня коронка.

Екваторні коронки застосовуються для фіксації мостоподібних протезів та шинування зубів при генералізованому пародонтиті. Вони покривають зуби до екватора. Препарування проводиться з усіх поверхонь зуба на товщину коронки до екватора.

Протезування за повної відсутності коронки зуба

Різна за своїм походженням патологія (карієс, підвищена стирання тканин зубів, травма) часто призводять до повного руйнування коронкової частини зуба із збереженням його кореня. Ортопедичне лікування зубів із зруйнованими коронками дозволяє відновити безперервність зубних рядів, повернути їм втрачену єдність і одночасно до кінця використовувати пародонт, що зберігся. Корінь може бути використаний і як опора мостоподібного протезу і для фіксації знімних протезів.

Відновлення коронки зуба за її відсутності здійснюється за допомогою штифтового зуба. Запропоновано велика кількістьконструкцій цих протезів, але обов'язковими частинами їх є штифт, що входить у кореневий канат та штучна коронка (рис.53). Показанням до протезування штифтовими зубами є відсутність коронки зуба, якщо корінь, що є опорою, відповідає наступним вимогам:


А Б В

Рис. 53. Штифтові зуби: а - схема штифтового зуба Річмонда; б - звкладкою; в -

із пластмаси.

1) канал кореня повинен бути добре прохідним протягом, що дорівнює довжині штифта;

2) навколоверхівкова частина кореневого каналу повинна бути добре запломбована і верхівковий пародонт позбавлений ознак хронічного запалення (гранулема, кістогранулема, кіста).

За наявності навколоверхівкових змін, якщо вони не мають великого характеру, відсутності нориці та хорошого пломбування верхівки кореня допустиме протезування штифтовим зубом. При значному ураженні пародонту верхівки кореня протезування штифтовим зубом може бути здійснене після резекції верхівки кореня, якщо залишається достатня довжина кореня;

3) корінь повинен мати довжину більшу, ніж висота майбутньої коронки;

4) стінки кореня повинні мати достатню товщину, щоб протистояти жувальному тиску, що передається через штифт, а частина, що виступає, - твердою, не ураженою карієсом;

5) кукси кореня має бути відкритою. Якщо вона прикрита яснами,

то виробляють гінгівектомію;

6) корінь має бути стійким. Враховуючи анатомію коренів, слід сказати, що найбільш придатними для протезування штифтовими конструкціями є ікла, верхні центральні та бічні різці. Однак у практиці використовуються піднебінний корінь верхніх премолярів і дистальний корінь нижніх молярів. Перед протезуванням проводиться Рентгенологічне обстеження.

В даний час використовуються дві конструкції штифтових зубів: штифтовий зуб із зовнішнім кільцем і 2) культові коронки.


Штифтовий зуб із зовнішнім кільцем (зуб Річмонда)

Штифтовий зуб із зовнішнім кільцем був запропонований Річмондом, тому й носить його ім'я (мал.53а). Ця конструкція найбільш доцільна при тонких стінках кореня. Особливістю її є зовнішній ковпачок, що покриває кукси кореня, спаяний зі штифтом, розташованим на 6 каналі. У початковій конструкції цього зуба ковпачок виготовляли паяним із золота. Нині ковпачок штампують. Краї його повинні максимально заходити до ясенної кишені, а у передньому відділі особливо, щоб приховати смужку металу. Щоб кільце займало якнайменше місця і не дратувало крайовий пародонт, необхідно видалити залишки емалі, що знаходяться під ясенним краєм. У кришці ковпачка роблять отвір для штифта, який здійснює кріплення штифтового зуба.

Штифт повинен бути міцним на вигин, щоб протистояти бічному тиску. Матеріалом для нього можуть служити золоті сплави 750 проби, нержавіюча сталь, КХС. Кріплення штифта в каналі кореня залежить від багатьох факторів: площі його поверхні, форми, кута сходження (конвергенція), величини зазору між штифтом і стінками каналу, а також характером поверхні самого штифта, так і стінок каналу. Розміри штифта вибираються не довільно, а відповідно до діаметра кореневого каналу.

Після припасування ковпачка та штифта в каналі зуба лікар знімає відбиток, яким відливають модель. На моделі штифт спаюють із ковпачком. Після цього штифт перевіряють у порожнині рота, уточнюють густину прилягання стінок ковпачка до поверхні кореня та відношення країв ковпачка до ясенної кишені. Знову знімають відбиток зубного ряду та відбиток із протилежної щелепи. Відливають моделі, куди і переходить штифт із ковпачком. Коронку штифтового зуба, що описується, роблять комбінованою: з губного боку розташовується облицювання з порцеляни або пластмаси, з піднебінної - металеве кріплення. Залежно від того, який матеріал вибраний для облицювання, будуть змінюватися ітехнічні прийоми виготовлення цього зуба, але в тому й іншому випадку моделюють ложе для фасетки, яке відливають з металу і спаюють з ковпачком. Після цього в ложі зміцнюють облицювання з фарфору або пласт-маси.

Готовий штифтовий зуб перевіряють у ротовій порожнині. При цьому знову звертають увагу на положення країв ковпачка по відношенню до ясенної кишені, анатомічну форму зуба, колір облицювання, відношення зуба до сусідніх зубів та антагоністів. На останню обставину слід звернути особливу увагу, оскільки навіть незначне збільшення міжальвеолярної висоти розхитуватиме штифтовий зуб, особливо при рухах щелепи.


Останнім етапом протезування є зміцнення зуба. Для цієї мети висушують канал кореня, кукс його, штифт з ковпачком і скріплюють його цементом. У канал кореня вводять трохи цементу, а решту його використовують для обмазування штифта. Штифт вводять у канал.

Перевагою зуба Річмонда є наявність ковпачка, що посилює його фіксацію та зміцнює корінь зуба. Він також захищає цемент у каналі кореня від дії слини. Проникнення слини в канал кореня веде до розсмоктування цементу, послаблення фіксації штифта та руйнування кореня. Однак, наявність кільця супроводжується низкою негативних явищ. Щоб кільце не було видно, попереду його доводиться глибоко просувати в ясенну кишеню, що призводить до пошкодження крайового пародонту.

Протезування культовими коронками

При значній руйнації або повній відсутності коронки анатомічну форму зуба можна відновити штучним куксом зі штифтом, а потім покрити коронкою (рис.54).


Коронки на штучному культі мають перевагу перед іншими конструкціями штифтових зубів. Вони наступні: 1) штучну коронку, що покриває куксу при необхідності (зміна кольору, дефекти коронок) легко зняти та замінити: 2) можливе використання коренів, поверхня яких часто закрита ясна без попередньої гінгівотомії; 3) при видаленні поруч зуба, що стоїть, зовнішню коронку можна зняти, а куксу знову використовувати, але вже для опори мостовидного

Рис. 54. Різні способи підготовки кореня під культову коронку.

протеза; 4) полегшується протезування мостоподібними протезами з опорою на коріння зубів, оскільки культями компенсується непаралельність кореневих каналів.

Підготовка кореня залежить від рівня руйнування коронки зуба. За збереження частини природної коронки зуба можливі два варіанти


підготовки кореня. Перший – передбачає повне зішліфовування зруйнованої коронки; другий – більш щадний, розрахований на збереженні міцних стінок зруйнованої коронки. При цьому крихкі, витончені і розм'якшені стінки коронки зуба зішліфовуються до міцних структур. Підготовка каналу для штифта значно полегшується, якщо запломбована лише верхівкова третина кореневого кореня. Коли ж канал кореня пломбований на всьому протязі, його обережно розкривають кулястими борами невеликого діаметра. Діаметр бору підбирають з таким розрахунком, щоб прибрати тільки пломбувальний матеріал, намагаючись не змінити діаметр кореневого каналу. Потім стінки кореневого каналу розширюють циліндричними фіссурними та алмазними борами або буравами до потрібного діаметра.

Розширення каналу проводять з урахуванням анатомічної будови кореня та товщини його стінок. Для запобігання обертання штифта гирло каналу слід формувати овальної форми. У передніх зубів потрібно уникати стоншення губної стінки в придесневій третині кореня, а у нижніх - наоборот язичної, що знаходяться під значним тиском при змиканні зубів.

Чим товстіший і довший штифт, тим більша площа його поверхні, а отже, і більше зчеплення між штифтом і коренем, що здійснюється за допомогою цементу. Розміри штифта вибираються не довільно, а відповідно до діаметра кореневого каналу. Останній можна було б розширити, але й тут є перешкода у вигляді небезпеки витончити стінку кореня. Товщина її в 1,5 мм є тією межею, за яку переступати не слід, тому що виникає небезпека розколоти корінь. Виняток допустимо для нижніх різців та других премолярів, у яких жувальний тиск через їхнє становище майже збігається з поздовжньою віссю зуба.

Для збільшення товщини штифта та для попередження його обертання гирло каналу розширюють з урахуванням як форми самого каналу, так і напряму сил, які діють на зуб під час центральної та інших оклюзії. Для сплюснутих коренів гирло можна розширити у вестибулярному напрямку з утворенням додаткової порожнини в гирлі каналу, але глибиною не більше 2 мм.

Кут сходження (конвергенція) також має значення для стійкості штифта. Кращими властивостями в цьому відношенні мають циліндричні штифти, але для цього канал слід калібрувати спеціальним інструментом і відповідно цьому застосовувати стандартні штифти. вводяться. Велике значення для фіксації штифтів має якість цементу. Щоб протистояти боковому


тиску, товщина штифта має бути менше 1,0 - 1,2 мм, а біля входу в канал - 2 мм. Він буде досить стійким, якщо його довжина дорівнює довжині коронки або трохи більша за неї. Для попередження обертання зуба штифт краще робити овальної або тригранної форми, що поступово звужується у напрямку до апікального отвору. Штифт краще фіксується, якщо на ньому є насічки. Кінець штифта повинен виступати над рівнем ковпачка на 5-6 мм.

Після препарування кореня приступають до виготовлення штучної кукси зі штифтом. При виготовленні литої металевої кукси зі штифтом найбільшого поширення набув прямого способу. Він полягає в наступному: підготовлений під кукси корінь ізолюється ватним тампоном від слини. Порожнина для штифта звільняється від тирси струменем повітря, потім стінки її зволожуються відтиснутою ватною турундою. Паличці моделювального воску, розігрітій до пластичного стану, надають конусоподібної форми і притискають до поверхні кореня з таким розрахунком, щоб віск заповнив підготовлений канал кореня і дав хороший відбиток його поверхні. Крізь віск, що покриває поверхню кореня, в канал вводять заздалегідь припасований металевий штифт діаметром 1,0 - 1,5 мм із пружною сталевого дроту, розігрітої над полум'ям спиртування до температури плавлення воску.

Потім моделюють штучну куксу, форма якої залежить від майбутньої коронки. За вільний кінець штифта витягують воскову репродукцію кукси і відливають її з металу (хромонікелева сталь, хромокобальтовий сплав, сплави золота, срібно-палладієві сплави).

Отримана куксу зі штифтом припасовується і фіксується в кореневому каналі цементом. Надалі знімаються відбитки та виготовляються штучна коронка.

Інша методика виготовлення литої штучної кукси зі штифтом передбачає отримання відбитка з поверхні кореня та кореневого каналу. Для цього одержують подвійний відбиток. Знімають попередній відбиток, канал кореня зі шприца нагнітається силіконовий відбитковий матеріал низької в'язкості і вводять у нього пластмасовий штифт. Потім знімають остаточний відбиток, по якому відливається вогнетривка модель. На моделі з воску готують штучну куксу, а потім її відливають із металу.

Протезування штифтовим зубом із пластмаси з надкореневою захисною пластинкою і без неї

Такі конструкції штифтових зубів набули поширення завдяки простоті виготовлення коронкової частини його з пластмаси. Корінь готують як завжди. Розширюють канал і припасовують


штифт. Потім із воску моделюють надкореневу захисну пластинку. Остання не тільки робить міцнішою конструкцію протеза, але ц зменшує тиск на штифт, розвантажуючи цим канал кореня. Штифт встановлюють так, щоб зовнішній кінець виступав над захисною пластинкою. Ця частина штифта надалі служить кріпленням для пластмасового зуба. Після виливки перевіряють точність прилягання захисної платівки до кореня зуба. Потім знімають відбитки верхньої та нижньої щелеп, відливають моделі і моделюють з воску зуб, замінюючи в подальшому віск пластмасової. Щоб пластмасовий зуб краще утримувався, на штифті роблять насічки. Цей спосіб не забезпечує хорошого кріплення пластмаси, тому можна зробити трохи інакше.

Після виливки штифта та надкореневої захисної пластинки штифт припасовують до кореня. Знімають відбитки та відливають моделі. Вибирають потрібний пластмасовий зуб, пристосовують його до культу зуба і моделюють з воску ложе для кріплення пластмасового облицювання. За восковою моделлю роблять металевий виливок і вже на ньому створюють воскову модель майбутнього пластмасового облицювання. Така конструкція коронкової частини штифтового зуба забезпечує надійне кріплення та гарний естетичний результат.

При великій культі кореня зуба її можна зішліфувати так, щоб вона мала подібність даху з двома схилами - вестибулярним та оральним. При потужному корінні можна створити конусоподібну борозенку, що йде в медіодистальному напрямку. Така форма кукси дозволяє розподілити тиск штифтового зуба так, щоб зусилля, що падає на зуб, зменшувалося за рахунок передачі напруги на стінки. Цей спосіб менш зручний, оскільки клиноподібна вкладка може розколоти корінь, якщо вона не буде доповнена кільцем.

Спрощена конструкція штифтового пластмасового зуба складається із стандартного штифта без надкореневого захисту. Протезування у разі проводять так. Підбирають відповідний штифт і вводять канал так, щоб кінець його виступив з каналу. Ця частина штифта є кріпленням для пластмасового зуба. Знімають відбитки, відливають моделі і на частині штифта, що виступає, моделюють зуб з воску. Потім віск замінюють пластмасою та штифтовий зуб обробляють. Незважаючи на простоту виготовлення, ця конструкція штифтового зуба не зовсім зручна, так як кріплення пластмаси ненадійно, а відсутність ізоляції кореневого каналу від слини призводить до випадання штифтового зуба і подальшого руйнування кореня. Тому ця конструкція використовується як тимчасова. Такий протез можна виготовити безпосередньо в ротовій порожнині, підібравши відповідний фабричний пластмасовий зуб із гарнітура для знімних конструкцій.


КЛІНІЧНА КАРТИНА